Home Rada hierarchov V Prešove 12. riadne zasadanie Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi

V Prešove 12. riadne zasadanie Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi

by Stano Gabor
0 comment

erb_gr_poPrešov. V utorok 18. júna sa na Gréckokatolíckom arcibiskupskom a metropolitnom úrade v Prešove konalo 12. riadne zasadanie Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku. Prvýkrát sa na ňom, spolu s prešovským arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ, košickým eparchiálnym biskupom Milanom Chauturom CSsR a bratislavským eparchiálnym biskupom Petrom Rusnákom, zúčastnil aj pomocný biskup Prešovskej archieparchie Milan Lach SJ, ktorého biskupi srdečne medzi sebou privítali. Ako hosť sa na rokovaní zúčastnil aj pražský apoštolský exarcha Ladislav Hučko.

Po úvodnej modlitbe hierarchovia prečítali list apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Mario Giordana, v ktorom okrem iného vyjadril radosť z toho, že sa Rada hierarchov rozšírila o nového biskupa. V službe sekretára Rady hierarchov biskupi potvrdili otca Michala Onderka ml.

Vladykovia sa venovali nasledujúcim témam. Navzájom sa informovali o prebiehajúcich eparchiálnych zhromaždeniach a archieparchiálnom zhromaždení, ktoré pokračujú podľa stanoveného časového harmonogramu a sú prvou fázou metropolitného zhromaždenia. Potvrdili skutočnosť, že liturgická komisia intenzívne pracuje na ďalších častiach pripravovanej knihy na vysluhovanie pohrebu. Tiež konštatovali, že Malý trebník na vysluhovanie sviatostí v rusínskom jazyku je už schválený a bude sa uvádzať do praxe. Rozprávali aj o situácii v súvislosti s cirkevným školstvom a centrami voľného času.

Členovia Rady hiearchov zdôraznili význam pripravovaného Celonárodného pochodu za život, ktorý sa uskutoční 22. septembra 2013 v Košiciach. Podporili túto aktivitu a budú iniciovať čo najlepšiu prípravu veriacich na toto podujatie. Arcibiskup a metropolita Ján navrhol, aby sa k celospoločenským otázkam vyjadrovala, v spolupráci s KBS, aj Rada hierarchov, čo jej členovia podporili. Zároveň pozval vladykov na archieparchiálnu odpustovú slávnosť v Ľutine, ktorá sa uskutoční 17. a 18. augusta 2013.

Zdroj: Ľubomír Petrík

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava