Prešov 19. novembra (TK KBS) V dňoch 15. až 17. novembra sa v Prešove uskutočnil už XXII. ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu. Aj tohto roku ho zorganizovalo Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove a Združenie Sakrálne spevy Východu a konal sa pod záštitou pomocného prešovského biskupa Mons. Milana Lacha SJ.
Festival začal v piatok 15. novembra otváracou archijerejskou svätou liturgiou v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Hlavným slúžiacim bol vladyka Milan Lach SJ a spevom liturgiu sprevádzal domáci Gréckokatolícky katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa pod vedením Valérie Hricovovej, ktorá v mene organizátorov festival už niekoľko rokov organizuje. V homílii vladyka Milan okrem iného povedal, že v človeku je potenciál vytvárať niečo pekné, pekný spev, hudbu, literárne diela a podobne. Dôležité je, aby sme sa stávali krásnymi ľuďmi. K tomu nám pomáha evanjelium. Potom aj naše slová a skutky budú krásne, nebudú zraňovať. „Každá božská liturgia nás vťahuje do deja, a to nie do deja nejakého filmu, ale do skutočnosti toho, čo bolo, čo je a čo bude. Každá liturgia, ktorú slávime, sama v sebe je katechézou, ohlasuje radostnú zvesť, že Kristus je živý, zmŕtvychvstalý. My nie sme tí, ktorí tvoríme liturgiu, ani biskup, ale živý Ježiš Kristus, ktorý v slove ukazuje a dáva nádej, že Božie kráľovstvo sa priblížilo. V liturgickom slávení anticipujeme, vopred sme účastní na Božom kráľovstve, a to so všetkými zmyslami, celou bytosťou. Boh chce posvätiť naše zmysly, východní Otcovia hovoria – zbožštiť. V liturgii zvolávame Svätého Ducha slovami: Zošli svojho Svätého Ducha na nás i na tieto predložené dary. Jeden zo zmyslov je sluch, s ktorým súvisí ľudský hlas – najkrajší hudobný nástroj. Boh nám ho dal ako dar, aby sme obohacovali druhých. Tak aj spev, či prostopínije alebo zborový spev, je účasťou na božskom – na tom, čo je, čo bolo a čo bude.“
V sobotu 16. novembra popoludní sa v prešovskom Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa konal Festivalový koncert, ktorý priniesol aj jedno prekvapenie: pred prestávkou na scénu vystúpil profesionálny Chór Kyjevskej štátnej univerzity, ktorý pozvala generálna konzulka Ukrajiny na Slovensku prof. Oľga Benč, a zaspieval niekoľko skladieb ako dar k životnému jubileu 60-tich rokov prešovského arcibiskupa a metropolitu Mons. Jána Babjaka SJ. Na koncerte ďalej vystúpili: Zbor sv. Romana Sladkopevca z Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove, Gréckokatolícky chrámový zbor P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou-Čemerného, Spevácky zbor Pravoslávnej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, Slovenský kresťanský spevácky zbor Krédo – Viruju z Brezna, Gréckokatolícky katedrálny zbor Kyrillomethodeon z Bratislavy, Gréckokatolícky zbor Stauros z Prešova-Sekčova, Gréckokatolícky zbor Hlahol z Prešova-Sídliska III a Gréckokatolícky katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa z Prešova. Záver koncertu patril už tradične spoločnej skladbe Budi imja Hospodne a mnoholitstviju emeritnému prešovskému biskupovi Mons. Jánovi Hirkovi, ktorý sa v ten deň dožil životného jubilea 90-tich rokov, prešovskému arcibiskupovi a metropolitovi Mons. Jánovi Babjakovi SJ k jeho 60-ke a pomocnému prešovskému biskupovi Mons. Milanovi Lachovi SJ k jeho 40-ke, ktorú oslávil 18. novembra.
V nedeľu 17. novembra festival, ktorý už má svoje stabilné miesto medzi podujatiami tohto druhu na Slovensku, a každý druhý rok sa koná jeho medzinárodná časť, vyvrcholil slávnostnými svätými liturgiami v prešovských gréckokatolíckych chrámoch, sprevádzanými niektorými zo zúčastnených speváckych zborov.
XXII. ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu sa uskutočnil s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Prevzaté z TK KBS/Ľubomír Petrík