„Boli časy, keď naša Gréckokatolícka cirkev na Slovensku nemala svojho biskupa, a dnes ich má na Slovensku štyroch úradujúcich “ – týmito slovami privítal v bratislavskej katedrále Povýšenia Pánovho Kríža protosynkel o. Vladimír Skyba novovysväteného vladyku Milan Lacha SJ, ktorý v nedeľu 9. júna zavítal medzi bratislavských gréckokatolíkov.
Vladyka Milan Lach slúžil obidve nedeľné sväté liturgie, prvú v cirkevnoslovanskom jazyku počas ktorej spieval spevácky zbor Kyrillomethodeon a tiež v slovenskom jazyku, ktorú sprevádzal spevom zbor Chryzostomos.
Homília. Biskup Lach vo svojej homílii vychádzal z nedeľného evanjelia a zamýšľal sa nad Ježišovými slovami, ktorými nás varuje – Nik nemôže slúžiť dvom pánom, aj Bohu aj mamone (porov. Mt 6, 24) a pozýva nás, aby sme sa rozhodli, komu chceme vo svojom živote slúžiť: „Chcem slúžiť Bohu a plniť jeho vôľu, to znamená, chcem vidieť – lebo tá vôľa sa realizuje v prikázaní lásky – v tom druhom môjho brata, ktorému chcem slúžiť, ktorému chcem pomáhať? Ale máme aj druhú možnosť, môžem slúžiť mamone, rozhodnúť sa pre to, že sa uzavriem pred svojím bratom, svojou sestrou do svojho ega… Každý z nás stojíme pred možnosťou, pred voľbou, ktorú nám dáva Boh a hovorí nám: Rozhodni sa, čo chceš. Ale Ja Boh, tvoj Pán, tvoj Otec, ten ktorý ťa miluje, ti hovorí, čo je lepšie, čo ti prinesie pokoj, radosť…!“
Biskupské heslo: Vladyka Milan tiež objasnil svoje biskupské heslo a svoj erb. „Začínam svoju službu, som jedným z vás a jedným z vás chcem ostať. Ako hovorí sv. Augustín – pre vás som biskupom, ale s vami som kresťanom. S vami som Bratislavčanom, tu z cerkvi, kde chodím už pár rokov, s istými prestávkami, od r. 1997, keď som tu začal študovať, pokračoval som tu v teológii… prichádzal som do Bratislavy v takých intervaloch a vždy som sa tu cítil dobre.“
Biskup Lach ďalej hlbšie vysvetlil, že za svoje biskupské heslo si zvolil slovo slúžiť (servire), lebo v tomto slove sa ukrýva mnoho z toho, čo nám zanechal Ježiš Kristus. „Ukrýva sa v ňom celá Ježišova láska, to, čo je podstatné pre život kresťanov, to, čo je pre nás vlastné, alebo by malo byť vlastné. Kristus miluje až do krajnosti, až do extrému, až do tej hranice, ku ktorej mnohí z nás máme obavu ísť, lebo máme strach, lebo láska v nás nie je úplná.“
Poukázal na dva rozmery svojho hesla „slúžiť“. Po prvé to znamená „oslava“ – veď liturgia sa zvykne označovať ako služba Božia. „Mojou prvou úlohou ako biskupa je oslavovať Boha cez službu pri oltári, ako pastier, ktorý vedie svoje ovce… slúžiť znamená chváliť Boha, v celom spoločenstve bratov a sestier, ako Cirkev, ako spoločenstvo.
Druhý rozmer, ktorý sa jasne ukazuje u evanjelistu Jána, prepája Eucharistiu a umývanie nôh apoštolom pri poslednej večeri. Tento rozmer služby, vychádza Eucharistie a veľmi úzko ju prepája s konkrétnou službou, ktorú robil Ježiš Kristus len pár hodín pred svojou smrťou, pričom takýto znak neurobil nikto nikdy predtým. Tento znak, tento postoj Krista, je neopakovateľný, je jedinečný. Ježiš Kristus, ako Boží Syn prichádza na svet, aby sa uponížil až do krajnosti, až na kríž, ako čítame v Liste Filipanom.
„Pre Ježiša slúžiť, znamená milovať… Ten, kto slúži svojim deťom, svojej manželke, svojmu manželovi, ten miluje. Láska je tá, ktorá nerozdeľuje. Láska sa dáva a dáva sa celá. Slúžiť znamená milovať brat brata. Ba čo viac, Ježiš ide ešte ďalej: priateľ nepriateľa, chudobný bohatého, biely Róma a Róm bieleho. Preto Ježiš hovorí: Dal som Vám príklad, aby ste aj vy robili tak, ako som ja robil vám. Keď som teda ja, Pán a Učiteľ, urobil toto vám, aj vy si máte navzájom nohy umývať. (Jn 13, 14-15). A tieto slová boli adresované apoštolom a potom ich nástupcom – teda biskupom. Toto je môj program, keď tak môžem povedať, toto je moja programová reč, toto chcem robiť… Ja prvý vám chcem ukazovať príklad. Preto Vás prosím, modlite sa za mňa, lebo aj ja som človek hriešny a slabý, aby som mal silu ten príklad vám ukazovať, vám ho dávať.
Erb. Biskup Lach tiež vysvetlil svoj erb: V dolnej časti sú zobrazené kopce symbolizujúce Vysoké Tatry, keďže pochádza spod Tatier. Pripomína to aj jeho blízkosť k prírode, ktorá je po biblii druhou knihou, knihou stvorenstva, ktorú nám zveril Boh, aby sme z nej čítali. Nad horami je v strede erbu zobrazené slnko – jezuitský znak s troma latinskými písmenami IHS, označujúcimi meno Ježiša Krista. Týmto chcel vladyka Milan naznačiť, že tak ako je v strede erbu Kristus, aj centrom, slnkom jeho života má byť Kristus, ktorý je alfou a omegou, začiatkom i koncom, ktorý je slnkom spravodlivosti. Modré pozadie symbolizuje modrú oblohu; modrá farba tiež symbolizuje Pannu Máriu.
Na záver liturgického slávenie odovzdal vladyka Milan všetkým bratislavčanom pozdrav od prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána, a vyzval veriacich, aby naňho i na ostatných našich biskupov pamätali vo svojich modlitbách, aby naši vladykovia mali silu a múdrosť Svätého Ducha riadiť a viesť Gréckokatolícku cirkev na Slovensku.