Home Zo života Cirkvi Vladyka Milan na odpustovej slávnosti v Krásnom Brode

Vladyka Milan na odpustovej slávnosti v Krásnom Brode

by Stano Gabor
0 comment

V nedeľu 4. júna 2023 na sviatok Zostúpenia Svätého Ducha (podľa juliánskeho kalendára) sa v starobylom pútnickom mieste Krásny Brod pri Medzilaborciach (prešovská archieparchia) konala odpustová slávnosť. Hlavným slúžiteľom archijerejskej liturgie, ktorú v priamom prenose vysielala katolícka TV LUX bol pomocný biskup bratislavskej eparchie, vladyka Milan Lach SJ.

Po krátkom privítaní chlebom a soľou, ktoré vladykovi ponúklo mladé dievča v miestnom kroji, vladyku Milana privítal o. jerom. Metod Milan Bilančik OSBM, ihumen baziliánskeho krásnobrodského monastiera a duchovný správca monastierskeho Chrámu Zoslania Svätého Ducha v Krásnom Brode. Poukázal na mučeníka jednoty, baziliána, sv. Jozafáta, polockého arcibiskupa, ktorého jubilejný rok sa slávi v baziliánskych kláštoroch. Ako ďalej o. Metod uviedol, privítanie biskupa chlebom a soľou je prejavom toho, „že váš stôl je aj náš stôl, že náš dom je aj váš dom“.

Podľa liturgického predpisu pre tento sviatok pred slávením liturgie zaznel trojnásobný spev „Carju nebesnyj“ ktorý je modlitbou a vzývaním Svätého Ducha. Vo svojej homílii, prednesenej v rusínskom jazyku (a tlmočenej do slovenčiny) vladyka Milan Lach poukázal na to, že na toto starobylé miesto už roky prichádzajú veriaci, aby tu načerpali novú silu a Božiu milosť pre svoj život. Ako ďalej zdôraznil sviatok Zostúpenia Svätého Ducha je jedným z najväčších sviatkov liturgického roka a je zároveň sviatkom narodenia Cirkvi. Pri oslave tohto zrodenia si uvedomujeme, že aj my sme sa krstom stali členmi jednej, svätej Katolíckej cirkvi a že Kristus vedie každého z nás a má plán spásy pre každého človeka, aj toho, kto sa vzdialil od cirkvi.

V závere liturgie sa vladykovi poďakoval o. Vladimír Juraj Sedláček OSBM, protoihumen (provinciál) Rádu sv. Bazila Veľkého na Slovensku a pripomenul, že na tomto starobylom mieste bol baziliánsky kláštor založený už v 15. storočí mníchmi, ktorí prišli z Mukačeva (dnešnej Zakarpatska na Ukrajine). Zvláštnosťou tohto miesta je, že sa tu uchováva divotvorná Ikona Krásnobrodskej Bohorodičky. A hoci bolo toto miesto trikrát zničené, ikona zničená nebola, ale sa zachovala dodnes.

Provinciál tiež pripomenul, že baziliánsky rád po celom svete slávi tohto roku Jubilejný rok pri príležitosti 400. výročia mučeníckej smrti svätého Jozafáta a pri tejto príležitosti možno získať úplné odpustky (do 25. novembra 2023), a to za obvyklých podmienok a vo všetkých baziliánskych chrámoch (na Slovensku v monastieri v Prešove, Bukovej hôrke, Krásnom Brode a v Trebišove).

Slávnosť sa zakončila Molebenom k presvätej Bohorodičke, myrovaním a sprievodom okolo chrámu s čítaním evanjelií na štyri svetové strany.

-sg-

Foto: Archív OSBM

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava