Trinásť dní pred dovŕšením 100 rokov (17. mája 2019) si Pán života a smrti povolal k sebe jeromonacha, o. Parténia Pawlyka OSBI, baziliánskeho mnícha Exarchátneho monastiera svätej Márie z Grottaferrata (Grécke opátstvo sv. Níla), ležiaceho neďaleko Ríma.
Otec Partenij sa narodil ako Petro Pavlyk 30 mája 1919 v dedine Buszkowice (ukrajinsky Buškovyči), na území vtedajšieho Poľska. Narodil sa do rodiny s viacerými deťmi (celkovo jedenásť, z ktorých dve zomreli v detskom veku). Jeho rodičia sa volali Pantelejmon a Anna, rodená Šumeldová. Študoval na gymnáziu v Premyšli a 5. januára 1936 vstúpil do monastiera sv. Nila.
Ukrajinskí mnísi v Grottaferrate
Otec Parténios bol posledným z dvanástich ukrajinských mníchov, ktorí v polovici tridsiatych rokoch prišli do monastiera Grottaferrata. Mnísi sem prišli na radu vladyku Andreja Šeptyckého, ľvovského metropolitu. Spolu s o. Parténiom, prišiel i brat Pachomios, ktorý bol včelár, sakristián Jozef, kňazi Spiridion a Eugen, ako aj Jozafát, ktorý bol vedúcim reštaurátorskej dielne.
V rokoch 1939-1946 študoval na Gregorovej univerzite, kde v roku 1946 obhájil doktorát z filozofie. V rokoch 1940-1941 študoval aj cirkevné právo, a to na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme. 15. augusta 1942 prijal v Grottaferrate kňazské rukopoloženie z rúk ruského katolíckeho vladyku Alexandra Jevreinova. Po vysviacke vyučoval filozofiu v malom seminári italo-gréckych baziliánov v Kalábrii (1946-1949) a následne v malom seminári pri monastieri v Grottaferrate.
Otec Parténios a Slováci
Pri zmene patrocínia chrámu slovenského gréckokatolíckeho chrámu v Hamiltone na svätyňu Klokočovskej Bohorodičky povstala otázka, kto napíše kópiu tejto čudotvornej ikony. O. Michal Lacko SJ sa obrátil v baziliánskom kláštore Grottaferrata na o. Parténia Pavlyka, ktorý bol ukrajinskej národnosti, navyše profesorom v ich škole a nadaným maliarom. Toho potešilo, keď sa dozvedel, že ikona ide ku Slovákom do Kanady. Ikona sa mu vcelku podarila, obzvlášť tváre. Zmena nastala okolo hláv, kde umelec urobil okrúhlu svätožiaru s ozdobami. Ikonu požehnal Svätý Otec Pius XII., 12. marca 1955, pri 16. výročí svojej korunovácie, keď ju o. Lacko SJ doniesol a pápež ju požehnal na ceste do Sixtínskej kaplnky.
Začiatkom septembra 1958 sa otec dekan Rusnák (neskorší vladyka Michal Rusnák CSsR) vydal z Toronta so svojim veriacimi na púť do Ríma a Lúrd. 24. septembra 1958 bola púť pri generálnej audiencii Pia XII. pozdravená samotným pápežom ako: „Pilgrimage of Slovak Greek-Catholics from Toronto.“ Po audiencii pútnici ešte zavítali do monastiera Grottaferrata, kde sa zúčastnili na molebene v česť zakladateľa monastiera – sv. Nila, pozdravili ihumena, otca Teodora a stretli sa aj s otcom Parténiom Pavlykom.
Neskoršie roky
Otec Parténij Vyhotovil ikonostasy pre štyri gréckokatolíícke chrámy v Anglicku a jeho obrazy a ikony zdobia chrámy v Taliansku, Nemecku i USA. Pracoval aj v tlačiarni monastierra, a bol i reštaurátorom starých kníh a rukopisov.
Profesor Carmelo Pandolfi spomína na svoje posledné stretnutie s o. Parténiom pred rokom, kedy sa o. Parténios s úsmevom vyjadril: “Pán mi doprial byť profesorom, niekoho, kto prednáša filozofiu na univerzite. To je pocta!”
Pohrebné obrady zosnulého boli v pondelok 20. mája 2019 o 15.00 hodine v chráme Presvätej Bohorodičky v exarchátnom monastieri sv. Nila v Grottaferrate.
Večná mu pamiatka! Christos voskrese!
Daniel Černý