Home Zo života Cirkvi Vo veku nedožitých 100 rokov zomrel o. Parténius Pavlyk, autor kópie klokočovskej ikony

Vo veku nedožitých 100 rokov zomrel o. Parténius Pavlyk, autor kópie klokočovskej ikony

by Stano Gabor
0 comment

Trinásť dní pred dovŕšením 100 rokov (17. mája 2019) si Pán života a smrti povolal k sebe jeromonacha, o. Parténia Pawlyka OSBI, baziliánskeho mnícha Exarchátneho monastiera svätej  Márie z Grottaferrata (Grécke opátstvo sv. Níla), ležiaceho neďaleko Ríma.

Otec Partenij sa narodil ako Petro Pavlyk 30 mája 1919 v dedine Buszkowice (ukrajinsky Buškovyči), na území vtedajšieho Poľska. Narodil sa do rodiny s viacerými deťmi (celkovo jedenásť, z ktorých dve zomreli v detskom veku). Jeho rodičia sa volali Pantelejmon a Anna, rodená Šumeldová. Študoval na gymnáziu v Premyšli a 5. januára 1936 vstúpil do monastiera sv. Nila.

Ukrajinskí mnísi v Grottaferrate

Otec Parténios bol posledným z dvanástich ukrajinských mníchov, ktorí v polovici tridsiatych rokoch prišli do monastiera Grottaferrata. Mnísi sem prišli na radu vladyku Andreja Šeptyckého, ľvovského metropolitu. Spolu s o. Parténiom, prišiel i brat Pachomios, ktorý bol včelár, sakristián Jozef, kňazi Spiridion a Eugen, ako aj Jozafát, ktorý bol vedúcim reštaurátorskej dielne.

V rokoch 1939-1946 študoval na Gregorovej univerzite, kde v roku 1946 obhájil doktorát z filozofie. V rokoch 1940-1941 študoval aj cirkevné právo, a to na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme. 15. augusta 1942 prijal v Grottaferrate kňazské rukopoloženie z rúk ruského katolíckeho vladyku Alexandra Jevreinova. Po vysviacke vyučoval filozofiu v malom seminári italo-gréckych baziliánov v Kalábrii (1946-1949) a následne v malom seminári pri monastieri v Grottaferrate.

Otec Parténios a Slováci

Pri zmene patrocínia chrámu slovenského gréckokatolíckeho chrámu v Hamiltone na svätyňu Klokočovskej Bohorodičky povstala otázka, kto napíše kópiu tejto čudotvornej ikony. O. Michal Lacko SJ sa obrátil v baziliánskom kláštore Grottaferrata na o. Parténia Pavlyka, ktorý bol ukrajinskej národnosti, navyše profesorom v ich škole a nadaným maliarom. Toho potešilo, keď sa dozvedel, že ikona ide ku Slovákom do Kanady. Ikona sa mu vcelku podarila, obzvlášť tváre. Zmena nastala okolo hláv, kde umelec urobil okrúhlu svätožiaru s ozdobami. Ikonu požehnal Svätý Otec Pius XII., 12. marca 1955, pri 16. výročí svojej korunovácie, keď ju o. Lacko SJ doniesol a pápež ju požehnal na ceste do Sixtínskej kaplnky.

Začiatkom septembra 1958 sa otec dekan Rusnák (neskorší vladyka Michal Rusnák CSsR) vydal z Toronta so svojim veriacimi na púť do Ríma a Lúrd. 24. septembra 1958 bola púť pri generálnej audiencii Pia XII. pozdravená samotným pápežom ako: „Pilgrimage of Slovak Greek-Catholics from Toronto.“ Po audiencii pútnici ešte zavítali do monastiera Grottaferrata, kde sa zúčastnili na molebene v česť zakladateľa monastiera – sv. Nila, pozdravili ihumena, otca Teodora a stretli sa aj s otcom Parténiom Pavlykom.

Neskoršie roky

Otec Parténij Vyhotovil ikonostasy pre štyri gréckokatolíícke chrámy v Anglicku a jeho obrazy a ikony zdobia chrámy v Taliansku, Nemecku i USA. Pracoval aj v tlačiarni monastierra, a bol i reštaurátorom starých kníh a rukopisov.

Profesor Carmelo Pandolfi spomína na svoje posledné stretnutie s o. Parténiom pred rokom, kedy sa o. Parténios s úsmevom vyjadril: “Pán mi doprial byť profesorom, niekoho, kto prednáša filozofiu na univerzite. To je pocta!”

Pohrebné obrady zosnulého boli v pondelok 20. mája 2019 o 15.00 hodine v chráme Presvätej Bohorodičky v exarchátnom monastieri sv. Nila v Grottaferrate.

Večná mu pamiatka! Christos voskrese!

Daniel Černý

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava