Napísal 24. decembra 2020

Vo vybraných okresoch platia sprísnené opatrenia pre slávenie bohoslužieb

Bratislava 22. decembra (TK KBS) Vo vybraných okresoch na Slovensku začali v ostatných dňoch platiť sprísnené opatrenia pre slávenie verejných bohoslužieb. Tieto opatrenia sa dotýkajú aj farností našej bratislavskej eparchie. V niektorých okresoch hygienici rozhodli, že bohoslužby budú úplne zakázané. Vyplýva to z vyhlášok jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ).

Vo viacerých okresoch Nitrianskeho kraja sú od utorka (22. decembra) zakázané verejné bohoslužby. Na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva sa bohoslužby nemôžu konať v okresoch Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa; podobne ani v okrese Trenčín a Bánovce nad Bebravou.

Zákaz verejných bohoslužieb, služieb Božích a spovedí na základe rozhodnutia RÚVZ so sídlom v Svidníku platí už niekoľko dní aj pre okresy Svidník a Stropkov.

V okresoch Ružomberok a Liptovský Mikuláš sú od stredy 23. decembra zakázané verejné bohoslužby a spovede v interiéroch kostolov. Opatrenie má zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Vyplýva to z vyhlášky RÚVZ v Liptovskom Mikuláši.

Zákazy sa spravidla nevzťahujú na pohrebný obrad, obrad krstu a sobáša. Neplatí to tiež pre bohoslužby, ktoré sa uskutočňujú iba s účasťou celebranta s nevyhnutnou asistenciou pre online vysielanie.

Aktuálna informácia z poludnia Štedrého dňa hovorí, že verejné bohoslužby sú zakázané vo všetkých okresoch Banskobystrického samosprávneho kraja a regionálne úrady verejného zdravotníctva v uplynulých dňoch prijali rovnaké opatrenia aj pre okresy Bardejov, Svidník a Stropkov (Prešovský kraj), Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Tvrdošín (Žilinský kraj), Trenčín a Bánovce nad Bebravou (Trenčiansky kraj), Nitra, Zlaté Moravce, Šaľa a Komárno (Nitriansky kraj).

Z uvedeného vyplýva, že v týchto farnostiach bratislavskej eparchie sa nemôžu konať verejné bohoslužby: Komárno, Nitra, Trenčín, Ružomberok, Zvolen, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš.

V danej situácii sa odporúča veriacim, aby tam, kde nie je možné slávenie bohoslužieb za účasti veriacich, aby sledovali bohoslužby vysielané v priamych prenosoch prostredníctvom elektronických médií. Je potrebné sledovať webové stránky a profily farností na sociálnych sieťach, kde by mali byť aktuálne informácie ohľadom živého vysielania z tej ktorej farnosti.

Okrem toho je tiež možné sledovať bohoslužby z bratislavskej katedrály, vysielané cez internetový kanál TV LOGOS.

(https://www.youtube.com/channel/UC3TLgzsBUTGbCrD1R-u0QmA/live ).

Ďalej je možné sledovať bohoslužby (väčšinou latinského obradu) prostredníctovm vysielania katolíckych médií ako sú TV LUX, Rádio LUMEN, či Rádio Mária; prípadne  prostredníctvom RTVS (na rozhlasových vlnách alebo televíznych kanáloch).

Spracované podľa TK KBS / Rádia Lumen

Kategória: Zo života Cirkvi