Home Homílie Vladyku Zamyslenie vladyku Petra o význame slávenia sviatku Sedembolestnej

Zamyslenie vladyku Petra o význame slávenia sviatku Sedembolestnej

by Stano Gabor
0 comment

Sastin_DSC_1770Sviatočné dni mali a majú veľký význam v živote každej spoločnosti. Vždy akosi prirodzene, nenásilne zastavia naše často hektické snaženia v rámci našej práce, podnikania, štúdia a podobne. Život prichádza človekovi z iného zdroja, než len z jeho aktivít, a snaha o zrušenie sviatkov na základe ustavičného prepočítavania voľných dní na ekonomické straty je demagógiou. Ekonomicky vyspelejšie krajiny, ktoré majú ešte viac sviatkov, a to i náboženských, nás o tom presviedčajú.

„História je učiteľkou života“, hovorí staré klasické pravidlo. V tomto prípade nás učí, na čom stavali svoje istoty naši predkovia. Prevažná väčšina z nás si váži svojich rodičov i vzdialenejších predkov a celkom prirodzene si ctíme tradície, hoci nám obsahom môžu byť trochu vzdialené. To je prínos pre každého človeka, že nie všetko, čo je staré, je aj zlé. Aj keď tento sviatok možno neoslovuje neveriacich svojím náboženským obsahom, má veľký význam pre každého.

Pápež Ján Pavol II. povedal: „Od kríža sa neuteká.“ Zostať verný aj v utrpení, v ťažkých chvíľach je svedectvom lásky k Bohu a viery v neho. Svet sa bojí a odmieta akékoľvek utrpenie, a predsa si nás utrpenie a bolesť nájdu v akejkoľvek forme, či chceme, či nechceme. Svedectvo vernosti a lásky Bohorodičky pod krížom je pre mňa najväčšou posilou. Tam som sa stal jej adoptívnym synom: Hľa, tvoja Matka, hľa, tvoj syn.

vladyka Peter Rusnák
bratislavský eparcha

Zamyslenie na tému „Význam slávenia sviatku Sedembolestnej, osobné prežívanie sviatku patrónky Slovenka a dosah mariánskej úcty na neveriacich na Slovensku“ bolo publikované v Katolíckych novinách č. 36/2014, s. (7. 9. 2014), spolu so zamysleniami ostatných slovenských biskupov.

Foto: Šaštín – Fatimská sobota marec 2014

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava