Svätá prepodobná mučenica Teodózia, panna
Jej meno má grécky pôvod a znamená „Boží dar“.
Dnešná mučenica Teodózia zvykne nosiť prívlastok aj z Konštantínopolu, zrejme pochádzala z tohoto mesta. Teodózia bola mníškou, keď cisár Lev Izaurský zakázal uctievanie ikon a nariadil zo vstupných brán do cisárskeho paláca zvesiť ikony Ježiša Krista. Teodózia bola jednou z kresťanov, ktorí rozhorčení z nariadenia bránili úradníkom, keď ikony dávali dole.
Keď jeden z úradníkov z rebríka spadol a rozpútala sa bitka, cisár proti odporcom nariadenia kruto zakročil. Teodóziu a ďalších kresťanov, ktorí protestovali, zatkli, mučili a sťali. Stalo sa tak v roku 726.
Jej telesné pozostatky pochovali v kláštornom chráme v Konštantínopole, ktorý neskôr po nej pomenovali. Z chrámu sa po roku 1453 stala zbrojnica pre loďstvo a od roku 1566 alebo 1574 je z niekdajšieho kláštorného chrámu svätej Teodózie, mešita Gül.
Autorom životopisu prepodobnej Teodózie je Konštantín Akropolita (+ okolo 1321)
(Prepodobná mučenica Teodózia z Tyros, panna)
Jej meno má grécky pôvod a znamená „Boží dar“.
Panna a mučenica Teodózia sa narodila v roku 289 alebo 290 v meste Tyros, dnes prístavné mesto na juhu Libanonu Súr.
U kresťanov, ktorí čakali na svoj rozsudok, prosila, aby sa za ňu prihovárali u Pána. Z tohto dôvodu ju zatkli, kruto mučili a hodili do mora. Neskôršia životopisná legenda o dnešnej Teodózii ju predstavuje ako údajnú matku mučeníka Prokopa.
Mučenica a panna Teodózia zomrela 2 apríla zrejme v roku 307 v Cézaei.
Vysielané Rádiom Lumen
Podľa LThK, VHL spracoval Ján Sabol