V piatok 30. septembra, v predvečer 20. výročia založenia Medzinárodného teologického inštitútu (ITI), ktorý založil Ján Pavol II. 1. októbra 1996, sa v jeho sídle, v rakúskom Trumau konala slávnostná posviacka nového Gréckokatolíckeho chrámu (kaplnky), ktorý sa týmto zároveň dostal pod patronát Povýšenia Svätého Kríža a svätých mučeníkov.
Hlavným svätiteľom chrámu bol Vladyka Boris Gudziak, biskup parížskej eparchie Sv. Vladimíra a zároveň prezident Ukrajinskej katolíckej univerzity vo Ľvove. Ďalšími spoluslúžiacimi boli Vladyka Florentin Crihălmeanu, biskup eparchie Cluj-Gherla v Rumunsku, Vladyka Hlib Lonchyna, biskup eparchie Svätej Rodiny v Londýne a Vladyka Peter Rusnák, biskup bratislavskej eparchie. Na slávnosť zavítal aj apoštolský nuncius v Rakúsku, arcibiskup Peter Stephan Zurbriggen. Všetkých prítomných biskupov, kňazov, diakonov a hostí privítali o. Juraj Terek – kaplán a duchovný správca inštitútu, ako aj o. Jurij Kolasa – protosynkel ordinariátu pre gréckokatolíkov v Rakúsku.
Myšlienka nového chrámu sa objavila po tom, ako sa inštitút presťahoval z rakúskeho Gamingu, kde už bola byzantská kaplnka, do Trumau. História budovania Chrámu Povýšenia Sv. Kríža a sv. mučeníkov siaha do roku 2013, kedy sa začali prvé úpravy nevyužitých priestorov zámku, v ktorom sa zároveň nachádza aj Inštitút. V roku 2014 sa už vynímali na klenbách stenopisy (ikony), ktorých autorom je brat SEODr. Ionnut Gotia DCJM z Rumunska. Na prelome roku 2014 a 2015 sa skupina študentov na čele s Ondrejom Vlčekom zo Slovenska podieľala na tvorbe podlahovej mozaiky. Zatiaľ posledná fáza úpravy kaplnky bola dovŕšená v septembri 2016, kedy bola k chrámu pribudovaná polkruhová apsida – svätyňa a nový kamenný prestol.
Ústredným bodom celej slávnosti bola posviacka prestola (oltára), do ktorého boli podľa starobylej tradície vložené relikvie ostatky významných svätcov – Petra, apoštola, Sv. Lukáša, evanjelistu, Sv. Juraja Veľkomučeníka, Sv. Jána Zlatoústeho a Sv. Tomáša Akvinského.
Skutočnosť, že Chrám bol zasvätený sviatku Povýšenie Svätého Kríža je prejavom duchovnej príbuznosti s neďalekým cisterciánskym kláštorom Heiligenkreuz, ktorý od svojho založenia v roku 1133 vlastní jednu z najväčších relikvií Svätého Kríža. Kríž v sebe spája aj všetkých mučeníkov, ktorí zvlášť aj dnes trpezlivo berú svoj kríž a nasledujú Krista a skrze ich obetu sa Cirkev vzmáha a rastie.
Informoval: Alexander Duľa, diakon