Home Zo života Cirkvi Pripomenuli si výročie biskupa Dionýza Njáradiho

Pripomenuli si výročie biskupa Dionýza Njáradiho

by Stano Gabor
0 comment

V sobotu 30. novembra  2024 o 10:00 hod. sa v gréckokatolíckej Katedrále sv. Mikuláša v Ruskom Keresture (Srbsko) konala archijerejská božská liturgia pri príležitosti 150. výročia od narodenia vladyku Dionýza Njáradiho (1874 -1940), križevackého biskupa v rokoch 1920-1940. Vladyka Njáradi tiež pôsobil takmer päť rokov (27. októbra 1922 – 20. februára 1927) ako apoštolský administrátor prešovskej eparchie, keď bol prešovský biskupský stolec uprázdnený.

Slávnostnej liturgii predsedal vladyka Georgij (Djura) Džudžar, biskup Eparchie svätého Mikuláša v Srbsku, spoluslúžili viacerí biskupi: apoštolský nuncius v Srbsku Mons. Santo Rocco Gangemi, vladyka Kiro Stojanov, biskup eparchie Uspenskej Bohorodičky v Strumici-Skopje v Severnom Macedónsku, arcibiskup Cyril Vasiľ SJ z košickej eparchie, a vladyka Milan Lach SJ, pomocný biskup bratislavskej eparchie, ako aj protosynkel prešovskej archieparchie archim. Marek Durlák. Prítomný bol aj novovymenovaný nuncius v Hondurase ekvádorský prelát Mons. Simón Bolívar Sánchez Carrión, početné duchovenstvo a Boží ľud.

V rámci spomienkových osláv biskupi navštívili aj kryptu katedrály, v ktorej je pochovaných päť križevackých biskupov, ktorí pochádzali z Ruského Kerestúra: Dionýz Njáradi (1874 -1940), arcibiskup Gabriel Bukatko (1913-1981), arcibiskup Joakim Segedi (1904-2004), Joakim Herbut (1928-2005), Slavomir Miklovš (1934 – 2011).

Popoludní sa v Ruskom Keresture uskutočnila konferencia s prednáškami, ktoré sa venovali životu a dielu Dionýza Njáradiho – tohto veľkého biskupa , ktorý bol 5 rokov apoštolským administrátorom prešovskej eparchie (1922 až 1927). Jedným z prednášajúcich bol aj riaditeľ Slovenského historického ústavu v Ríme, Mgr. Daniel Černý, PhD., ktorý predstavil práve historické okolnosti v prešovskom biskupstve v čase pôsobenia biskupa Njáradiho.

V rámci spomienkových osláv sa konala aj archijerejská liturgia v konkatedrále sv. Petra a Pavla v Novom Sade. Delegácia zo Slovenska tiež navštívila monastier otcov baziliánov v Kule a priľahlý farský Chrám sv. Jozafáta, ktorý spravuje o. Damjan Kiča OSBM, pôvodom zo Slovenska.

Z dejín. Gréckokatolícka eparchia svätého Mikuláša v Ruskom Kerestúre (Ruski Krstur, Srbsko) bola zriadená 6. decembra 2018 povýšením predchádzajúceho Apoštolského exarchátu pre gréckokatolíkov v Srbsku. Za prvého eparchiálneho biskupa bol vymenovaný bývalý apoštolský exarcha Georgije (Ðura) Džudžar.

Katedrálny chrám zasvätený svätému Mikulášovi sa nachádza v Ruskom Kerestúre a administratívne sídlo diecézy sa nachádza v Novom Sade. V Novom Sade sa nachádza aj konkatedrála svätých apoštolov Petra a Pavla. Eparchia svätého Mikuláša zahŕňa gréckokatolíkov rusínskej, ukrajinskej a rumunskej národnosti. Rusíni sa do Bačky prisťahovali v polovici 18. storočia ako gréckokatolíci z teritória Mukačevského biskupstva. Najprv sa presťahovali do oblasti Ruski Krstur, kde v rokoch 1750-51 založili farnosť. Rusíni v Bačke boli pod jurisdikciou rímskokatolíckej arcidiecézy Kaloča až do roku 1777, kedy bola zriadená Križevačská eparchia.

Veriaci rumunskej národnosti žijú v Banáte, v Markovci a Vršci.

Gréckokatolíci vo Vojvodine boli súčasťou Križevacskej eparchie až do roku 2003, kedy bol vo vtedajšom štátnom zväzku Srbska a Čiernej Hory založený Apoštolský exarchát pre gréckokatolíkov. Eparchija sv. Mikuláša má približne 22-tisíc veriacich v dvadsiatich farnostiach. Všetky farnosti okrem Belehradu sa nachádzajú na území Vojvodiny. Okrem diecéznych kňazov pôsobia v eparchii aj baziliánski mnísi, ktorých kláštor sa nachádza v Kule, kde spravujú farnosť. V eparchii pôsobia aj sestry služobnice Nepoškvrnenej Panny Márie a malé sestry Ježišove, ktoré majú svoj dom v Ruskom Keresture.

-sg-

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava