
Jubileum východných cirkví, Božská liturgia v koptskom obrade v bazilike Santa Maria Maggiore
V kaplnke sv. Pavla sa konalo slávenie, ktorému predsedal patriarcha Sedrak za prítomnosti kardinála Gugerottiho. „Boh sa nepozerá na počty, ale na kvalitu veriacich,“ zdôraznil kardinál. „Budujme spravodlivejšiu, udržateľnejšiu a mierumilovnejšiu spoločnosť,“ povedal Jeho Blaženosť, ktorý sa modlí za Leva XIV.: „Nech ho vedie Duch, ako viedol svätého Petra v ranej Cirkvi.“
Antonella Palermo – Vatikán
Kajúci charakter, modlitba príhovoru, mníšska tradícia. To sú charakteristické črty koptskej liturgie, ktoré dnes, 12. mája, zaznievali v Kaplnke sv. Pavla v Bazilike Santa Maria Maggiore, priamo vedľa hrobu pápeža Františka. Slávenie, ktorému predsedal Jeho Blaženosť Ibrahim I. Sedrak, alexandrijský patriarcha koptských katolíkov a predseda Zhromaždenia patriarchov a biskupov v Egypte, sa konalo za prítomnosti kardinála Claudia Gugerottiho, prefekta Dikastéria pre východné cirkvi, a osobného sekretára otca Emanuela Sabadakheho, spolu s Mons. Filippom Ciampanellim, podsekretárom toho istého Dikastéria.
Obrad sa konal pri príležitosti Jubilea východných cirkví, ktoré vyvrcholí audienciou s pápežom Levom XIV. v stredu 14. mája. Slávenie v koptskom obrade bolo výrazom cirkvi, ktorá vo svojich historických počiatkoch odkazuje na postavy Antona Veľkého, pustovníka púšte, tiež Pachomia, veľkých teológov ako Atanáza Alexandrijského, učiteľa Cirkvi, a Cyrila Alexandrijského. S príchodom kresťanstva do Egypta pojem „koptský“ nadobudol význam „egyptský kresťan“, označujúci tých, ktorí zostali kresťanmi aj po arabskom dobytí Egypta. Práve na týchto „koptov“, ktorí pretrpeli mnoho utrpenia a mučeníctva, sa dnes kardinál obrátil a vyzdvihol ich odvahu a vzácny význam.
Mimoriadna a strhujúca história
Kardinál zdôraznil mučeníctvo koptských kresťanov, ako aj iných katolíkov východného obradu. „Máte veľkú skúsenosť, pokiaľ ide mučeníkov,“ uviedol Gugerotti, „pretože ste ich mali mnoho a aj nedávno boli koptskí kresťania zabití a stali sa slávnymi len preto, že mali to šťastie, že boli známi, iní neboli takí známi.“ Kardinál hovoril o „strhujúcej histórii“ tejto Cirkvi, ktorá vyplýva z jej starobylosti a rozmanitosti, z mimoriadnosti mníšstva, ktoré sa rozšírilo po celom svete, z osobitosti liturgie, ale aj z historicky neľahkých vzťahov s moslimským svetom. Vzťahy, ktoré, ako pripomenul, spôsobili mnoho mŕtvych, „ale vy ste zostali“. A zdôraznil niektoré dôvody, ktoré prispeli k prežitiu týchto kresťanov, ktorým sa podarilo vyhnúť sa vykoreneniu zo svojej zeme.
Múdrosť – ovocie krvi mučeníkov
V mene celej Katolíckej cirkvi kardinál prefekt poďakoval za toto vytrvalé svedectvo: „Mojou úlohou ako brata voči bratovi – zdôraznil – je povedať vám, že toto je váš domov. Keď prejdete Svätou bránou a keď sa budete modliť, ako na začiatku tohto slávenia, môžete byť hrdí na to, ako tieto modlitby znejú v hlavnom meste“. Potom nasledovala výzva: „Modlite sa intenzívne, lebo aj vy potrebujete nádej. Vždy, keď sa pozrieme kamkoľvek, cítime sa obklopení možnosťami zla. A my sa vás budeme pýtať, ako ste dokázali prežiť. Boli to strašné roky, roky masakrov, ale vy ste to zvládli. Bolo to požehnanie Svätej rodiny z Egypta, boli to veľkí svätci a teológovia, bola to silná identifikácia s egyptskou zemou, z ktorej pochádza vaše meno, vaša hlboká viera, ktorá pohla horami, bola to námaha pri vytváraní koptskej cirkvi. Faktom je, že vo vašej krvi je múdrosť, ktorá je priamym ovocím vašej krvi (mučeníkov).“
Vzácna súčasť Cirkvi
Gugerotti vyprosoval ochranu Pána „pred novými ťažkosťami“, aby príslušnosť koptských kresťanov ku Katolíckej cirkvi nebola len dôvodom na oslavu, ale aby vyjadrovala aj vnímanie seba samých ako vzácnej časti všetkých katolíkov na svete. Chcel tiež uistiť, že Cirkev sa o nich „stará“. Potom ešte povzbudenie k dôležitej úlohe: „Buďte sami sebou, zachovajte na tele Katolíckej cirkvi jedinečnú duchovnú skúsenosť. Boh nepočíta, koľko je ľudí, Boh počíta kvalitu prítomnosti. Nech je toto jubileum príležitosťou k svätosti, aby aj táto svätosť, ako je to pri mučeníctve, bola skúsenosťou, ktorá očisťuje Cirkev“.
Spomienka na Františka, modlitba za Leva XIV.
Zaznela aj spomienka na zosnulého pápeža Františka, a to jednak v slovách kardinála, ako aj v slovách patriarchu. Rovnako ako nádeje vkladané do nového Petrovho nástupcu, ktorý prijme na audiencii členov východných cirkví, ktoré od dnešného dňa až do stredy, práve 14. mája, slávia svoje jubileum. Jeho Blaženosť Sedrak, v hlbokej duchovnej jednote s veriacimi v Egypte a ľuďmi v diaspóre, hovoril o Františkovi ako o „pastierovi múdrosti, ktorý oslovil zranené srdcia v Cirkvi a v ľudstve, počnúc miestami krehkosti. Vďaka jeho pontifikátu sa mohli mnohí nadýchnuť vzduchu evanjelia“. Následne poďakoval Levovi XIV., ktorý prevzal „kormidlo“: zaznela modlitba, aby „ho Svätý Duch viedol tak, ako viedol svätého Petra v ranej Cirkvi“.
Nádej na planétu oslobodenú od chamtivosti po zisku
Patriarcha veľmi zdôraznil úsilie, ktoré František vynaložil na „zmierenie s naším spoločným domovom“, smer, v ktorom treba rozhodne pokračovať. Použil rovnaký výraz ako generálny tajomník Organizácie spojených národov, keď definoval planétu ako „vriaci svet“, a zdôraznil, že nepotrebuje ilúzie, ale autentickú nádej, ktorá neuspáva, ale oslobodzuje, „nádej, ktorá nás poháňa k reakcii a prekonaniu chamtivosti po zisku a divokej globalizácie“.
Nádej na svetový mier
„Vo svete sa hodnoty zmiešali, vládne strach, izolácia, existenciálna úzkosť, ktoré sa stali každodennou skúsenosťou aj v srdci veriacich“, poznamenal patriarcha, ktorý však ubezpečil: „Boh pôsobí aj uprostred utrpenia a výziev. Nádej nás poháňa k obnoveniu nášho sveta, aby sme sa nepodvolili nespravodlivosti“. Následne vyjadril želanie, aby sa podarilo vybudovať spravodlivejšie a udržateľnejšie spoločnosti a aby sa prijala „ekonómia života, nie smrti“.
Cirkev Leva XIV., zjednotená v znamení Nicejského koncilu
V závere upriamil pohľad na ekumenický koncil v Nicei, ktorého 1700. výročie sa blíži. Svätý Atanáz, ktorý je považovaný za míľnik v dejinách Cirkvi, prispel zásadným spôsobom k obrane Kristovho božstva: „Je to pre nás výzva, aby sme s odvahou a múdrosťou zostali pevní vo viere a sami boli svedkami Krista.“ Patriarcha Sedrak zveril svoju modlitbu Bohu, aby Cirkev pod vedením nového pápeža zostala v tomto duchu: v jednote, svätosti, katolicite a apoštolskosti.

Spoločná fotografia na záver obradu
Zdroj: Vatican news / 12. mája 2025, 18:07
Preklad: Stanislav Gábor