6. 6. Náš prepodobný otec Bessarión Divotvorca
Jeho meno má grécky pôvod a znamená „z lesa“.
Egyptský mních z prelomu 5. storočia je známy tým, že konal zázraky. Založil Hospic v Jeruzaleme a kláštor na vrchu Sion.
Podľa Cyrila zo Skytopolisu, sprevádzal Bessarión v roku 429 jeruzalemského patriarchu Juvenália na vysviacku lavry svätého Eutýmia. Cisárovi Teodoziovi II. zasa údajne priniesol relikviu pravej ruky svätého Štefana.
Prepodobný otec Bessarión zomrel 25. novembra. Rok jeho úmrtia však nepoznáme.
Prepodobný Hilarión Nový, igumen Dalmatovho kláštora a vyznávač
Meno dnešného svätca má latinský pôvod a znamená „veselý“.
Hilarión bol igumenom (predstaveným) Dalmatovho kláštora v Konštantínopole. Počas posledných búrok obrazoboreckého sporu vytrpel veľa vo vyhnanstve a vo väzniciach. Grécka, ruské a kopské životopisné legendy opisujú jeho zdržanlivosť, silnú vieru, anjelskú čistotu a divotvorectvo.
Hilarión pochádzal z Kappadócie. Jeho rodičia boli kresťanmi a vraj sa volali Peter a Teodózia. Narodil sa okolo roku 775. Ako 20-ročný vstúpil do kláštora v Konštantínopole. Igumen kláštora ho dal zakrátko vysvätiť za kňaza, lebo spĺňal všetky požiadavky. Okolo roku 807 ho zvolili za igumena kláštora. Približne o 8 rokov, začal cisár Lev Arménsky odstraňovať ikony z chrámov, kláštorov a verejných priestorov.
Igumen Hilarion sa stal jedným z trvalých odporcov cisárskych nariadení. Držali ho preto vo viacerých väzniciach. Trpel aj za cisára Michala II. až kým v roku 842 nenastúpila na trón cisárovna Teodora.
Hilarión žil po návrate z exilu ešte niekoľko rokov a zomrel 6. júna 845.
Vysielané Rádiom Lumen
Podľa LThK, VHL spracoval Ján Sabol