Home archív pozvánok Kánon sv. Andreja Krétskeho v Bratislave

Kánon sv. Andreja Krétskeho v Bratislave

by Stano Gabor
0 comment

Sv_Andrej_KretskyBratislavská farnosť Staré Mesto pozýva na modlitbu Kánona sv. Andreja Krétskeho s poklonami.

Bude sa konať v stredu, 13. marca 2024 po skončení liturgie vopred posvätených darov (cca. o 18.00/18.30 h.)

K modlitbe sa možno pripojiť aj prostredníctvom online streamovania cez TV LOGOS.

Vo štvrtok, 14. marca 2024 v deň Veľkého kajúceho kánona sv. Andreja Krétskeho bude v katedrále o 17. 00 h. liturgia vopred posvätených darov.

Tento kánon sa spieva v rámci Utierne s poklonami a obsahuje 250 kajúcich tropárov, pričom po každom z nich sa robí metánia, t.j. veľká poklona (pokľakne sa a hlavou sa dotýka zeme).

Veľký kánon sv. Andreja Krétskeho je asi najkrajšou kajúcou veľkopôstnou modlitbou Gréckokatolíckej cirkvi. Celý kánon má výrazne biblický ráz, prechádza dejiny spásy od Genezis až po Apokalypsu, pričom všetky udalosti týchto dejín vzťahuje konkrétne na modliaceho sa.

Kánon nás pozýva k hlbšiemu prežívaniu Veľkého pôstu . Význam a cieľ kánona spočíva v tom, že poukazuje na hriech a vedie človeka k pokániu. Kánon má hlboký morálny, asketický a biblický charakter a inšpiruje sa dejinami spásy, pokánia a odpustenia, počnúc od prvého hriechu Adama a Evy.

Odkiaľ začnem oplakávať skutky svojho biedneho života? Aký počiatok dám terajšiemu náreku, Kriste? Ale ty, ako milosrdný, daruj mi odpustenie hriechov.

(z 1. piesne kánona)

Informoval: o. Rastislav Čižik /Stauros 5-2024

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava