V tretiu nedeľu Štyridsiatnice si Východná cirkev osobitným spôsobom uctieva víťazný, vznešený a životodarný Kristov Kríž ako symbol víťazstva.
Na túto nedeľu sa ozdobuje kríž kvetmi alebo vencom z krušpánu vždyzeleného. Na utierni nedele sa z prestola pozdvihnutý kríž slávnostným spôsobom, v procesii s dvoma sviečkami, počas spevu Sláva Bohu na výsostiach vynáša severnými dverami pred ikonostas a potom sa prináša do stredu chrámu na tetrapód.
Potom sa kríž zo štyroch strán incenzuje kadidlom a spieva sa tropár krížu: Spasi Hospodi ľudy tvoja/Spas ľud svoj Pane. Veriaci prichádzajú uctiť si kríž, zatiaľ čo sa spievajú stichiry. Kríž je k úcte vystavený celý týždeň. Veriaci si počas bohoslužieb prichádzajú uctiť kríž bozkom a hlbokou poklonou.
Liturgia tejto nedele neopisuje kríž ako symbol utrpenia, trestu, či poníženia, no predstavuje ho ako symbol radosti, symbol víťazstva a triumfu, ktorý sa završuje v deň Vzkriesenia. Cirkevní otcovia v ňom vidia nanovo strom života, ten strom, ktorý bol v strede raja Eden, strom nesmrteľnosti; nazývajú ho – nepremožiteľná zbraň, víťazstvo kráľov, sláva kňazov, sláva mučeníkov, rajská brána, záchrana veriacich, okrasa spravodlivých.
Krížupoklonná nedeľa učí kresťanov chápať význam Pánovho kríža ako aj kríža v ich živote.