Home Zo života Cirkvi Luxemburský arcibiskup Jean-Claude Hollerich na eparchiálnom úrade v Bratislave

Luxemburský arcibiskup Jean-Claude Hollerich na eparchiálnom úrade v Bratislave

by Stano Gabor
0 comment

DSC_7559Bratislava 17. júna (TK KBS) Slovensko navštívil v utorok luxemburský arcibiskup Jean-Claude Hollerich v sprievode Marek Mišáka, poradcu COMECE pre vonkajšie vzťahy. Na pôde Eparchiálneho úradu v Bratislave ho v zastúpení vladyku Petra (Rusnáka) prijal generálny vikár bratislavskej eparchie, o. Vladimír Skyba. (Vladyka Peter sa ospravedlnil kvôli účasti na pléne KBS). Následne sa vzácny hosť stretol s členmi Rady KBS Iustitia et Pax.

Mons. Jean-Claude Hollerich je predsedom Európskej Konferencie Iustitia et Pax (Justice ad Peace Europe), ktorá sídli v Brusseli a úzko spolupracuje s Komisiou biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) a s Pápežskou radou Iustitia et Pax vo Vatikáne. Hlavným cieľom návštevy luxemburského  arcibiskupa bolo nadviazanie kontaktu s Radou KBS Iustitia et pax www.iustitiaetpax.kbs.sk, ktorej predsedom je vladyka Peter Rusnák. Predmetom rozhovorov so zástupcami Rady KBS Iustitia et Pax bolo informovanie o jej činnosti a aktuálnych témach ako migrácia či vojnové konflikty vo svete.

Jednou z oblastí, na ktorú sa Konferencia komisií pre spravodlivosť a pokoj Európy zameriava, je migrácia. „Sám pochádzam z krajiny, kde je 45 % obyvateľstva zo zahraničia. Tragédie, ktoré sa teraz stali v Stredozemnom mori, sú obrovskou ľudskou tragédiou. Takéto tragédie nesmieme pripustiť, či už ako ľudia, ale o to viac ako kresťania. Európska únia sa musí viac zamerať na rozvojovú pomoc, aby sa zabránilo tým okolnostiam, pre ktoré prisťahovalci opustili svoje krajiny,“ citovalo arcibiskupa Hollericha Rádio LUMEN.

Tým, ktorí majú strach z utečencov, arcibiskup Hollerich odkazuje: „Celkom rozumiem obavám ľudí v dnešnom svete hospodárskej krízy. Moja odpoveď týmto ľuďom by bola, že migranti, ktorí prichádzajú, sú v prvom rade ľudia so svojimi radosťami, nádejami i trápeniami. Samozrejme, že môže dôjsť aj k zneužitiu tejto situácie na účely kriminality alebo terorizmu, ale to nemôže viesť k zmene nášho postoja voči migrácii. To, že sú problémy v rodine eznamená, že teraz zanedbáme rodinnú politiku, práve naopak, musíme sa jej venovať viac.“

Konferencia komisií pre spravodlivosť a pokoj Európy (Iustitia et Pax Europa) sa zameriava predovšetkým na oblasť ochrany ľudských práv a náboženskej slobody, rozvojovej politiky, medzinárodného obchodu, bezpečnosti a mieru, susedskej politiky a životného prostredia. Na najbližšom septembrovom valnom zhromaždení v Kodani sa bude konferencia venovať veľmi aktuálnej problematike integrácie prisťahovalcov.

Justice and Peace Europe združuje 31 národných komisií Iustitia et pax zaoberajúcich sa podporou spravodlivosti, mieru a rešpektovania ľudskej dôstojnosti. Jednotlivé komisie sú súčasťou európskych biskupských konferencií. Radu KBS Iustitia et Pax aktuálne tvorí päť členov. Je poradným orgánom Konferencie biskupov Slovenska.

Viac o Justice and Peace Europa sa možno dozvedieť na jej webstránke: www.juspax-eu.org​ .

Zdroje: Rádio LUMEN / TS ČBK / TK KBS

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava