Napísal 8. septembra 2020

Menovaný nový biskup križevackej eparchie

Ako dnes 8. septembra 2020 oznámil Vatikán, Svätý Otec František vymenoval za biskupa Križevackej eparchie pre veriacich byzantského obradu (Chorvátsko) Mons. Milana Stipića, doterajšieho apoštolského administrátora Sede Vacante tejto eparchie.

Životopis biskupa-nominanta Milana Stipića

Vladyka-nominant Milan Stipić sa narodil v Bosanskom Novom (Bosna a Hercegovina) 28. decembra 1978. Po ukončení základnej školy vstúpil do malého seminára v Záhrebe. Od r. 1997 pokračoval vo formácii v Gréckokatolíckom kňazskom seminári v Záhrebe a študoval na tamojšej Fakulte katolíckej teológie.

Dňa 18. októbra 2003 bol vysvätený vladykom kyr Slavomírom Miklovšom za kňaza pre križevackú eparchiu.

Ako farár pôsobil vo farnostiach Kašt (do 2009) a Radatovići (do 2012) pre žumberackých gréckokatolíkov. V roku 2007 mu bol udelený titul protojerej a bola mu zverená pastorácia gréckokatolíkov v Dalmácii. V r. 2012 mu bola zverená novozriadená gréckokatolícka farnosť a pastoračné centrum Premenenia Pána v meste Jastrebarsko.

Dňa 18. marca 2019 bol vymenovaný za apoštolského administrátora križevackej eparchie, na ktorej čele dovtedy stál biskup J.E. Mons. Nikola Kekić (2009-2019)a ktorý sa po dosiahnutí veku vzdal úradu v zmysle CCEO.

Viac info na stránke eparchie: http://www.krizevacka-eparhija.com/

 

-sg-

Kategória: Zo života Cirkvi