Kathpress (28.03.2025) – Rakúsko/Slovensko/Katolíci/Cirkvi/Východné cirkvi
Zriadenie pastoračnej misie s patrocíniom „Počatie Panny Márie“ v centrálnej farnosti svätej Barbory vo Viedni – apoštolský vizitátor, slovenský pomocný biskup Lach, ďakuje kardinálovi Schönbornovi za významný krok

Viedeň, 28.03.2025 (KAP) Vo štvrtok večer sa v rámci bohoslužby v centrálnej gréckokatolíckej farnosti svätej Barbory vo Viedni slávilo zriadenie novej pastoračnej misie pre slovenských gréckokatolíckych veriacich v Rakúsku. Pôstnej „liturgii vopred posvätených darov“ predsedal pomocný biskup Milan Lach z bratislavskej gréckokatolíckej eparchie. Ten pôsobí ako apoštolský vizitátor pre gréckokatolíckych veriacich zo Slovenska, ktorí žijú mimo svojej domovskej krajiny v Európe. Základom pre zriadenie novej cirkevnej komunity s názvom „Počatie Panny Márie“ je príslušný dekrét o zriadení, ktorý 7. marca podpísal kardinál Christoph Schönborn ako ordinár pre veriacich východných katolíckych cirkví v Rakúsku.
V rozhovore pre Kathpress pomocný biskup Lach hovoril o „historickom momente“. Oficiálne zriadenie tejto komunity je prvé svojho druhu od chvíle, keď bol 21. novembra 2024 vymenovaný v Ríme za apoštolského vizitátora, a zároveň vyjadril vďaku kardinálovi Schönbornovi, že tento krok sa teraz, po dlhých prípravách, mohol uskutočniť. Slovenskí veriaci byzantského obradu sú v Rakúsku dobre integrovaní, ale stále je dôležité sláviť bohoslužby v ich materinskom jazyku a v ich vlastnom byzantskom obrade, ako zdôraznil apoštolský vizitátor.

Nové cirkevné spoločenstvo vo Viedni je otvorené pre všetkých slovenských gréckokatolíckych veriacich, z ktorých mnohí pracujú a žijú v turistických oblastiach západného Rakúska. Vladyka Lach dúfa, že podobné misie (pastoračné komunity) a stabilné štruktúry vzniknú aj v 17 európskych krajinách, za ktoré je zodpovedný, ako je to teraz vo Viedni.
Je dôležité, aby sa zjednotení Slováci v zahraničí sami chopili iniciatívy tým, že sa budú „navzájom podporovať vo viere, priateľstve a pomoci“. Je však aj úlohou Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, aby podporovala vhodných kňazov s vhodnými jazykovými znalosťami pre prácu v zahraničí, uviedol biskup.
Kardinál Schönborn vymenoval Juraja Potockého Tereka za duchovného správcu pre veriacich Gréckokatolíckej cirkvi zo Slovenska na území Viedenskej arcidiecézy. Kňaz, ktorý pochádza zo Slovenska, je ženatý, a okrem iného pôsobí na Katolíckej vysokej škole ITI v Trumau a od začiatku poskytuje pastoračnú starostlivosť veriacim.
„Zrod“ farnosti sa uskutočnil 8. decembra 2017 pri bohoslužbe, ktorú o. Juraj Terek slávil so slovenskými veriacimi v kaplnke ITI v Trumau. Slovenská komunita má približne 100 aktívnych veriacich, z ktorých mnohí pracujú v oblasti opatrovateľstva, a preto nežijú v Rakúsku natrvalo. Napriek tomu je pre nich pastoračná misia dôležitým miestom viery a domova.

Uniati na Slovensku
Približne 60 percent z takmer 5,5 milióna obyvateľov Slovenska sú katolíci. Katolícka cirkev je v krajine prítomná v dvoch obradoch, latinskom a byzantskom. Katolíkmi je 56 percent Slovákov a 4 percentá sú gréckokatolíci spojení s Rímom.
Veriaci byzantského východného obradu, ktorý bol od roku 1950 až do Pražskej jari 1968 zakázaný, žijú najmä na východe krajiny. Jej príslušníkov komunisti násilne spojili s pravoslávím. Počet kňazov prudko vzrástol po páde komunizmu v roku 1989; počet veriacich sa pohybuje okolo 220 000.
Ordinariát východných cirkví
Medzi byzantské katolícke východné cirkvi zastúpené v Rakúsku patria ukrajinská, rumunská, slovenská, maďarská a melchitská gréckokatolícka cirkev, ako aj niekoľko členov gréckokatolíckej cirkvi zo Srbska (eparchia sv. Mikuláša Ruského Krštúra) a z gréckokatolíckej Mukačevskej eparchie (Ukrajina). Zďaleka najväčšou východnou katolíckou cirkvou v Rakúsku (i na celom svete) je Ukrajinská gréckokatolícka cirkev. Patrí k nej väčšina zjednotených veriacich v Rakúsku. Podľa Ordinariátu je počet ukrajinských katolíckych veriacich približne 13.000.
Okrem byzantských východných katolíckych cirkví pôsobí v Rakúsku aj niekoľko východných katolíckych cirkví. Všetky sú zahrnuté v Ordinariáte východných katolíckych cirkví, ktorý zahŕňa približne 20.000 veriacich. Ordinariát má v súčasnosti 78 kňazov. Vo Viedni je centrálna farnosť „Svätá Barbora“ a 34 kaplánov rozmiestnených po celom Rakúsku. Kardinál Christoph Schönborn v súčasnosti predsedá východným katolíckym cirkvám ako ordinár. Nesie teda hlavnú biskupskú zodpovednosť. Generálnym vikárom ordinariátu je protojerej Jurij Kolasa.
Text: Kathepress / https://www.kathpress.at/goto/meldung/2461303/neue-seelsorgestelle-fuer-slowakische-griechisch-katholische-glaeubige
Foto: Kathpress / Paul Wuthe; Archív apoštolského vizitátora
Preklad: Stanslav Gábor

