Home Zo života Cirkvi O Liturgii hodín ako prostriedku evanjelizácie na konferencii na GTU

O Liturgii hodín ako prostriedku evanjelizácie na konferencii na GTU

by Stano Gabor
0 comment

liturgiaPrešov 27. marca (TK KBS) Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove hostila medzinárodnú vedeckú konferenciu pod názvom Liturgia hodín ako prostriedok novej evanjelizácie. Liturgia hodín, alebo časoslov, je modlitba určená cirkvou na posvätenie dňa. Účastníci konferencie sa zamýšľali nad otázkou či nová evanjelizácia pôjde cez liturgiu. Nad evanjelizačným potenciálom liturgie hodín sa zamyslel aj organizátor konferencie Vojtech Boháč. „Tento potenciál podľa môjho videnia je dosť zanedbávaný v rámci novej evanjelizácie. Treba tieto veci, ktoré nám dáva cirkev, urobiť tak príťažlivými, aby slúžili evanjelizácii.“

V byzantskom obrade bola minimálne modlitba utierne a večierne spoločnou udalosťou celej farnosti. V súčasnosti sa uvažuje aj nad ich úpravou pre každodenné modlenie, napríklad v kruhu rodín. „V latinskom obrade Druhý vatikánsky koncil začal prispôsobovať liturgiu hodín tomu, aby jednou zo skupín, ktoré sa ju budú modliť, mohla byť aj rodina. V našom obrade sme na začiatku cesty, keď hľadáme aj na tejto konferencii vhodné formy a spôsoby ako čo najautentickejšie by sme mohli liturgiu hodín ponúknuť do života laikov,“ hovorí Ľubomír Petrík.

Bohoslovci prešovského kňazského seminára prichádzajú denne do styku s liturgiou hodín a vidia prínos tejto tradičnej modlitby cirkvi na reálny život. „Liturgia hodín môže byť pomocnou barlou, ktorá ma podrží práve v čase možno sucha, v čase krízy a myslím si, že obsahuje veľmi veľa bohatstva,“ hovorí jeden z nich pre Rádio LUMEN. „Liturgia hodín má človeku čo povedať, napríklad už aj fakt, že prešla celou históriou cirkvi a poukazuje na to, že práve liturgia hodín je veľmi životaschopnou súčasťou tradície,“ pridáva ďalší z nich.

Zdroj: TK KBS /Rádio LUMEN / Martin Ďurčo

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava