Home Uncategorized Pápež František v gréckokatolíckom chráme na námestí ruží v Budapešti

Pápež František v gréckokatolíckom chráme na námestí ruží v Budapešti

by Stano Gabor
0 comment

Budapešť (29. apríla) – Druhýkrát od návštevy pápeža Jána Pavla II. v Máriapóči v roku 1991 navštívil nástupca svätého Petra maďarských gréckokatolíkov: v sobotu 29. apríla 2023 sa pápež František modlil s gréckokatolíckymi veriacimi v chráme Ochrany Matky Božej na Ružovom námestí v Budapešti.

Tomuto historickému pamätnému dňu predchádzali týždne horúčkovitých príprav: pápeža Františka privítali v prvom gréckokatolíckom chráme hlavného mesta v druhý deň jeho návštevy Maďarska.

Svätý Otec pristál na medzinárodnom letisku Ferenca Liszta v Budapešti  (letisko Ferihegy) v piatok krátko pred 10. hodinou, kde ho prijali predstavitelia štátu a Maďarskej katolíckej biskupskej konferencie vrátane metropolitu Filipa.

Pápež František, ktorý je na svojej 41. apoštolskej ceste, sa potom autom presunul na námestie Sándorovho paláca, kde ho s vojenskými poctami prijala prezidentka republiky Katalin Novák, a potom pokračoval v návšteve Sándorovho paláca, kde sa stretol s premiérom Viktorom Orbánom a členmi vlády. Potom sa pápež presunul do bývalého karmelitánskeho kláštora na stretnutie s predstaviteľmi štátnych orgánov, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru.

O 17.00 h sa stretol s biskupmi, kňazmi, diakonmi a rehoľníkmi a pastoračnými pracovníkmi v Konkatedrále svätého Štefana. Po pozdravnom príhovore predsedu Konferencie biskupov Maďarska J.E. Mons. Andrása Veresa, biskupa diecézy Győr, niekoľko osôb prednieslo svoje svedectvá o svojom povolaní: rímskokatolícku kňaz, gréckokatolícky kňaz – Kondás Sándor, rehoľná sestra a katechétka. Potom predniesol svoj príhovor pápež. Na záver stretnutia Svätý Otec vyšiel na námestie pred baziliku, aby sa stretol s veriacimi.

V sobotu ráno pápež František navštívil Domov blahoslaveného Lászlóa Batthyányho-Strattmanna pre nevidiacich a slabozrakých, aby vyjadril svoje spolucítenie s tými najnúdznejšími. Obyvatelia domova privítali Svätého Otca hudobným programom a darčekmi a naučili sa Otče náš v latinčine, aby sa s ním mohli pomodliť.

O desiatej hodine pápež František prišiel do Rímskokatolíckeho kostola sv. Alžbety Uhorskej na Ružovom námestí, kde sa stretol s chudobnými ľuďmi, utečencami a rómskymi komunitami a vypočul si ich svedectvá. Svedectvo o svojej viere vydala aj matka Brigitta Kanalas.

Svätý Otec potom prišiel do gréckokatolíckeho chrámu Ochrany Presvätej Bohorodičky, aby vyjadril svoju blízkosť gréckokatolíckej cirkvi. Sprevádzali ho členovia Maďarskej biskupskej konferencie, kardinál Péter Erdő, apoštolský nuncius arcibiskup Michael Wallace Banach, prefekt Dikastéria pre východnée cirkvi Mons. Claudio Gugerotti a viacerí vatikánski arcibiskupi a kardináli.

Pred chrámom čakali na hlavu Katolíckej cirkvi bohoslovci, ktorých privítal metropolita Filip a farár Jaczkó Sándor. V kostole biskup Atanáz viedol modlitbu Akatistu, ktorú spieval zbor pod vedením laureáta ceny F. Liszta, dirigent Tamása Bubnó.

K tejto modlitbe sa pripojil aj Svätý Otec, ktorý si sadol na sedes umiestnený pred cárskymi dverami do svätyne. Svätého Otca pozdravil biskup Szilárd Keresztes, biskup Atanáz a biskup Ábel a metropolita Filip, ktorý predniesol svoj pozdravný príhovor, v ktorom vyjadril radosť z toho, že prítomnosť pápeža potvrdzuje, že gréckokatolíci sú rovnocennými členmi Katolíckej cirkvi.

Dar gréckokatolíckej metropolie odovzdalo pápežovi Františkovi päť detí diakona Jánosa Nyirána: zlatobiely východný ruženec – čotky, ktorý vyrobil kantor Máté Lesku z Debrecína a ktorý metropolita Filip nasadil pápežovi Františkovi na zápästie. Svätý Otec mu ako dar odovzdal zdobený kalich.

Farnosť darovala pápežovi Františkovi miniatúrnu kópiu oltárneho obrazu patróny Hungariae a neotvorené archívne tokajské víno z roku 1936, teda z roku narodenia Svätého Otca.

Po odovzdaní darov biskup Abel odovzdal pápežovi biskupský kríž a metropolita Filip mu nasadil epitrachelion a celé zhromaždenie sa modlilo veľkú ekténiu za pokoja. Potom pápež František všetkým prítomným udelil požehnanie v latinčine a rozlúčil sa s gréckokatolíckou komunitou, pričom chrámom znel spev paschálneho tropára, ako paschálna verzia Mnoholitsvija (spevu Mnoho rokov). Pápež vychádzajúc stredom chrámu požehnal deti a veriacich a osobitne pozdravil 91-ročného kňaza o. Györgyho Virányiho, ktorý bol v minulosti 20 rokov farárom tejto farnosti.

Po tom, čo pápež František vyšiel pred chrám, pozdravil a požehnal gréckokatolíckych bohoslovcov,  z ktorých mnohí si so Svätým Otcom podali ruky. Na rímskeho veľkňaza čakal pápežský biely Fiat, ale na veľkú radosť tých, ktorí stáli za bariérou, pápež naznačil, že by sa rád stretol aj s gréckokatolíckymi veriacimi čakajúcimi na námestí. Mnohí z nich mali možnosť podať si s pápežom ruku, prijať požehnanie a krátko sa s ním stretnúť.

Po odchode Svätého Otca pokračoval v chráme spev hymnu Akathist, ktorý po otvorení zábran spievali stovky ľudí spolu s veriacimi, ktorí prúdili do chrámu.

Zo strany pápeža Františka to bolo krátke, ale veľkorysé a povzbudzujúce stretnutie s maďarskými gréckokatolíkmi.

Celý záznam návštevy pápeža v gréckokatolíckom chráme si možno pozrieť TU.

Fotografie z návštevy gréckokatolíckej komunity: Király András,  Ilka Vándor a atican Media

Text: András Király

ály

Foto: Vatican Media

 

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava