Za nového sekretára Kongregácie pre východné cirkvi vymenoval pápež František Mons. Giorgia Demetria Gallara. 72-ročný taliansky biskup doteraz pôsobil ako vladyka Eparchie Piana albánskych gréckokatolíkov na Sicílii a bol konzultorom Kongregácie pre východné cirkvi. Spolu s menovaním mu pápež František udelil personálny titul arcibiskupa.
Menovanie zverejnila Svätá stolica v utorok 25. februára. Mons. Giorgio Demetrio Gallaro pochádza zo Sicílie. Kňazskú vysviacku prijal v Los Angeles a pôsobil vo viacerých farnostiach východného obradu v USA, najmä v rámci grécko-melchitskej eparchie Newton v štáte Massachussets.
Ako profesor kánonického práva prednášal v Byzantskom seminári sv. Cyrila a Metoda v Pittsburgu. Za eparchu italo-albánskej gréckokatolíckej eparchie Piana na Sicílii ho vymenoval pápež František v roku 2015. Mons. Giorgio Demetrio Gallaro je na poste sekretára Kongregácie pre východné cirkvi nástupcom arcibiskupa Cyrila Vasiľa SJ, ktorý úrad zastával od roku 2009 až do 20. januára 2020, keď sa stal apoštolským administrátorom sede plena Košickej eparchie.
Arcibiskup Giorgio Demetrios Gallaro
(podrobnejší životopis)
Giorgio Demetrio Gallaro sa narodil 16. januára 1948 v meste Pozzalo na Sicílii v Taliansku. Štúdiá filozofie a duchovnú formáciu absolvoval v diecéznom seminári v Noto. V r. 1968 sa presťahoval do USA, kde pokračoval v štúdiu teológie v Kňazskom seminári sv. Jána v Los Angeles v Kalifornii. Diakonské svätenia prijal r. 1971, kňazské 27. mája r. 1972.
Po ôsmich rokoch pôsobenia v dvoch farnostiach v arcidiecéze Los Angeles, odišiel na štúdiá do Ríma, kde študoval na Pápežskom východnom inštitúte, kde dosiahol doktorát z kánonického práva a na Pápežskej univerzite Sv. Tomáša Akvinského (Angelicum), kde dosiahol licenciát z ekumenizmu.
Následne opäť pôsobil v pastorácii a vyučoval v Melchitskej eparchii Newton (so sídlom v Massachusetts), tiež v ukrajinskej gréckokatolíckej epachii Stamford (so sídlom v Connecticut) a v ruténskej archieparchii Pittsburgh (Pennsylvania). Od r. 2011 bol podpredsedom Spoločnosti východného kánonického práva. V rokoch 2013-2014 bol zastupujúcim rektorom gréckokatolíckeho seminára sv. Cyrila a Metoda v Pittsburgu. a od r. 2013 konzultorom Kongregácie pre východné cirkvi.
Pôsobil tiež ako synkel pre kánonické záležitosti a súdny vikár pittsburghskej archieparchie, prednášal kánonické právo a ekumenizmus v kňazskom seminári sv. Cyrila a Metoda v Pittsburghu a pôsobil tiež na odvolacom súde ukrajinskej archieparchie Philadelphia.
Je autorom viacerých publikácii a článkov z oblasti východného cirkevného práva.
Za biskupa eparchie Piana degli Albanesi bol menovaný pápežom 31. marca 2015. Biskupské svätenie prijal 28. júna 2015 v katedrále svätého veľkomučeníka Demetra v Piana degli Albanesi. Hlavným svätiteľom bol vladyka eparchie Lungro, Donato Oliverio. Spolusvätiteľmi boli eparcha Newtonu pre Melchitov v USA, Nicholas Samra a vtedajší exarcha Grécka, a ďalší východný kanonista, Dimitrios Salachas.
Erb. Jeho doterajší erb je rozdelený zvislo na dve časti. V ľavej, eparchiálnej časti, je zobrazený zlatý dvoj-orol na červenom podklade. N hrudi má grécky kríž a písmená IC XC NI KA (Ježiš Kristus – Víťaz). Pravá časť erbu je skôr osobného charakteru a nachádza sa v nej viac motívov. Dominuje jej v hornej časti ikona Krista – Dobrého pastiera so striebornou ovečkou na pleciach. Týmto symbolom vladyka vyjadril svoje stotožnenie sa s úradom biskupa, ktorý má za vzor dobrého pastiera – Krista. Pod touto ikonou sa erb delí na tri časti – červenú, zlatú a modrú. Na červenom podklade je vychádzajúci strieborný polmesiac medzi dvoma hviezdami, ktorý je symbolom Bohorodičky a vychádza z erbu eparchie Newton, kde vladyka dlhé roky pôsobil. Na spodnej modrej časti je zlatý kohút – taliansky gallo a teda odkaz na priezvisko vladyku.
Biskupským heslom vladyku je „Edificando in unità“, čo je citát z dogmatickej konštitúcie Druhého vatikánskeho koncilu o Cirkvi Lumen Gentium. V bode 27 sa píše: „Veriaci zasa majú byť oddaní biskupovi ako Cirkev Ježišovi Kristovi a ako Ježiš Kristus Otcovi, aby bolo všetko v jednotnom súlade a úplnosti na Božiu slávu (porov. 2 Kor 4, 5).“ Ide vlastne o slová prevzaté od sv. Ignáca Antiochijského (ktorý bol učeníkom apoštola sv. Jána), z jeho Listu Efezanom.
Arcibiskup Gallaro hovorí taliansky a anglicky; z liturgických jazykov ovláda grécky, albánsky a arabský.
Na mnohaja lita, vladyka!
Zdroj: vaticannews.va / tkkbs.sk / Daniel Černý/-sg-