Home Zo života eparchie Tretia metropolitná púť gréckokatolíckych kňazov v Ľutine

Tretia metropolitná púť gréckokatolíckych kňazov v Ľutine

by admin
0 comment

altTakmer tristo gréckokatolíckych kňazov, ako aj niekoľko manželiek kňazov z Prešovskej archieparchie, Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie sa v pondelok 19. septembra stretlo spolu so svojimi biskupmi na 3. Metropolitnej púti gréckokatolíckych kňazov na Slovensku v Bazilike minor v Ľutine.

Program púte začal archijerejskou svätou liturgiou, ktorej hlavným celebrantom bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ. V homílii sa kňazom prihovoril košický eparcha Milan Chautur CSsR. Povzbudil ich v povolaní byť dobrými pastiermi im zvereného Božieho ľudu. Aby nimi naozaj boli je potrebné, aby bránou k veriacim bol pre nich Ježiš Kristus. „Keby si kňaz myslel, že pritiahne ľudí ku Kristovi len cez vonkajšie aktivity, veľmi by sa mýlil. Iba Kristus je brána k ľuďom.“ Ďalej vladyka Milan povedal, že „dobrý pastier pozná svoje ovce po mene. Poznať niekoho po mene znamená nielen poznať jeho meno a priezvisko, ale poznať jeho situáciu, s láskou do nej vstupovať a pomáhať a slúžiť človeku. Dobrý pastier ide pred svojimi ovečkami a ony poznajú jeho hlas. Kňaz musí byť krok vpredu pred svojimi veriacimi v láske, v službe, v duchovnosti. Potom je schopný dávať za nich aj svoj život.“ Ako vladyka Milan uviedol, mal vo svojej mladosti šťastie poznať takýchto gréckokatolíckych kňazov – dobrých pastierov, ktorí ho formovali.

Na konci liturgickej slávnosti vladyka Ján Babjak povedal, že touto svätou liturgiou ďakoval a prosil za kňazov, „aby sme všetci – biskupi, kňazi, diakoni, manželky kňazov vedeli rozvíjať dary, ktoré nám boli zverené, a to vo všetkých službách, ktoré zastávame. Čo sa týka budúcnosti Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, som veľkým optimistom, že nám nebude chýbať Božia milosť a ochrana Bohorodičky.“

altKňazi si vypočuli katechézu bratislavského eparchu Petra Rusnáka o sv. Cyrilovi a Metodovi ako vzoroch kňazskej služby. „Slovanskí apoštoli majú byť pre nás nielen vzormi, ale aj inšpiráciou. Oni boli v pravom a plnom zmysle misionármi. Toto je úloha aj dnešného kňaza. Doba iba sviatostnej pastorácie sa vytráca aj z našich farností. Je nutné pastoráciu rozšíriť aj o rozmer novej evanjelizácie.“ Poukázal aj na to, že sv. Cyril a Metod sú vzorom jednoty: „Nič nás nerobí tak zraniteľnými ako nejednota. Kňaz musí byť vždy budovateľom jednoty v tomto rozdelenom svete. Úspech jeho misie závisí na prvom mieste od jeho jednoty s Kristom. Nech nás blížiace sa jubileum príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu pozve k novému zápalu evanjelizovať, čo najzrozumiteľnejším spôsobom ohlasovať Božie slovo, byť tvorcami jednoty v našich farnostiach a napomáhať budovanie Cirkvi ako spoločenstva.“

Po modlitbe Korunky Božieho milosrdenstva o. Michal Hospodár v krátkej prednáške predstavil na základe učenia kardinála Tomáša Špidlíka duchovné otcovstvo v kontexte kňazskej služby. Venoval sa osobnosti duchovného otca i procesu duchovného vedenia. „Najväčším nepriateľom kňaza nie je nič viac ako jeho prípadná vlastná plytčina.“ V závere svoje slová zhrnul vo vete: „Boh je v hĺbke!“

Kňazi využili svoju púť aj na spoločné rozhovory, tichú modlitbu, prechádzku po pútnickom mieste, či na prijatie sviatosti zmierenia a pokánia.

Záver púte patril spoločnej modlitbe Molebenu k sv. Cyrilovi a Metodovi pred relikviou krvi bl. Jána Pavla II., ktorý ich vyhlásil za spolupatrónov Európy.

Aj po oficiálnom zakončení viacerí kňazi ešte v Ľutine zotrvali. Niektorí využili krásny slnečný deň tak, že vyšli na ľutinskú mariánsku horu, iní k vyhliadke Kríž, odkiaľ je nádherný výhľad na baziliku, celý jej areál a krásnu okolitú prírodu, alebo sa pomodlili v dvoch nových kaplnkách. Prvá takáto kňazská púť sa uskutočnila v Roku kňazov a dnes môžeme povedať, že v ich každoročnom programe už má svoje stále miesto.

Zdroj: AEU Prešov

You may also like

Leave a Comment

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava