Home Zo života eparchie Veľký piatok v katedrále

Veľký piatok v katedrále

by Stano Gabor
0 comment

Veľký piatok
Tropár, 2. hlas

Ctihodný Jozef sňal z Kríža tvoje prečisté Telo. Ovinul ho čistým plátnom, natrel voňavými masťami a uložil do nového hrobu.

Anjel pri hrobe povedal svätým ženám, ktoré prišli s voňavkami: „Vonné masti patria zosnulým, ale Kristus je nesmrteľný“.

Veršová slova na večierni, 2. hlas
Keď ťa Kriste, prameň života, Jozef z Arimatie sňal z kríža, zavinul ťa do plátna s voňavými masťami. Chcel ťa zasypať vrúcnymi bozkami, ako mu velila láska k tebe. No bázeň mu to prekazila. Preto ti s vďačným srdcom volal: „Láska moja, sláva tvojmu vstupu do hrobu!“

Na Veľký piatok poobede o 16.00 h. predsedal vladyka Peter (Rusnák) Veľkej večierni v Katedrále Povýšenia svätého Kríža v Bratislave za účasti viacerých kňazov a veľkého počtu veriacich.
Vo svojej homílii sa vladyka zameral na 22. žalm, ktorý sa Ježiš Kristus modlil na kríži, ako aj  nad zmyslom utrpenia. Ako povedal, človek si v ťažkých chvíľach často kladie otázku: Prečo sa to stalo práve mne? Odpoveďou na túto otázku by mala byť iná otázka: Utrpenie bolo údelom Božieho Syna, prečo by nemohlo byť aj mojím?

„Nijaký človek nedosiahne dospelosť svojho duchovného života, ak neprejde nejakých spôsobom pravdou utrpenia“ – zdôraznil vladyka.

Aj napriek studenému, takmer zimnému počasiu sa na záver večierne konal tradičný sprievod okolo chrámu s plaščenicou, ktorá bola potom uložená uprostred katedrály k verejnej úcte.

Správa bude aktualizovaná.

[pwaplusphp album=“Velky_piatok_2013″] foto: Lubo Michalko

 

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava