Home Zo života eparchie Milan Lach – nový pomocný biskup prešovskej archieparchie

Milan Lach – nový pomocný biskup prešovskej archieparchie

by Stano Gabor
0 comment

vl_lach_milan3Vatikán 19. apríla – Svätý Otec František dnes vymenoval pomocného biskupa pre Prešovskú gréckokatolícku archieparchiu. Stal sa ním P. Milan Lach SJ, doterajší prodekan pre zahraničné vzťahy a pre rozvoj na Teologickej fakulte Trnavskej unvierzity v Bratislave. Súčasne sa stáva titulárnym biskupom Ostracina.

Menovanie nového biskupa je výrazom pastierskej starostlivosti Svätého Otca o dobro veriacich ľudí na Slovensku, aby mu nechýbali dobrí duchovní pastieri, ktorí budú napĺňať poslanie Cirkvi – sprevádzať Boží ľud po ceste k večnému životu. Zároveň je výzvou pre všetkých ľudí, aby novomenovaného biskupa sprevádzali svojimi modlitbami a obetami.

Biskupskú chirotóniu prijme v sobotu 1. júna 2013. Bližšie informácie budú známe neskôr.

Na mnohaja i blahja ľita, vladyko!

Životopis vladyku-nominanta Milana Lacha SJ

Vladyka-nominat Milan Lach SJ, novovymenovaný pomocný biskup pre Prešovskú archieparchiu, je gréckokatolíckym rehoľným kňazom slovenskej provincie Spoločnosti Ježišovej.

Narodil sa 18. novembra 1973 v Kežmarku. Má troch súrodencov. Najmladší brat Peter je gréckokatolíckym kňazom Prešovskej archieparchie. Svoje detstvo prežil v podtatranskej obci Ľubica. Gymnaziálne štúdiá ukončil maturitou v roku 1992 v Kežmarku. Vedomý si Božieho volania ku kňazstvu bol v roku 1992 prijatý do gréckokatolíckeho kňazského seminára a na Gréckokatolícku bohosloveckú fakultu UPJŠ v Prešove (v súčasnosti Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity). Po ukončení tretieho ročníka, cítiac v sebe rehoľné povolanie vstúpil v roku 1995 do noviciátu Spoločnosti Ježišovej v Trnave, kde po dvoch rokoch zložil jednoduché večné sľuby. V základných teologických štúdiách pokračoval na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave v roku 1997. V rokoch 1999 až 2000 bol v rámci rehoľnej formácie na magisterke ako vychovávateľ na jezuitskom chlapčenskom internáte v Košiciach. Teologické štúdium ukončil na TF TU v Bratislave v roku 2001. Z rúk terajšieho košického eparchiálneho biskupa vladyku Milana Chautura CSsR prijal 11. novembra 2000 diakonskú a 1. júla 2001 kňazskú vysviacku v Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach.

V rokoch 2001 – 2002 si vykonával civilnú náhradnú službu v jezuitskej komunite v Košiciach a popri tom do roku 2003 pôsobil v Centre spirituality Východ – Západ Michala Lacka, vedecko-výskumnom pracovisku TF TU, ako vedecký pracovník. Počas tohto pôsobenia pracoval spolu s otcom Jánom Babjakom SJ, terajším prešovským arcibiskupom a metropolitom. Od roku 2003 do roku 2004 bol poverený vedením Centra spirituality Východ – Západ v Košiciach. Zároveň ako kňaz vypomáhal pastoračne veriacim v Košiciach a okolí.

V roku 2004 začal vyššie štúdiá na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme, kde dosiahol v roku 2006 licenciát z východných cirkevných vied a v roku 2009 získal doktorát v tom istom odbore obhajobou dizertačnej práce Prínos Juraja Joannikija Baziloviča OSBM na mníšsku formáciu baziliánov Mukačevskej eparchie v rokoch 1789 – 1821. Okrem skúseností z medzinárodného akademického prostredia nadobudol i skúsenosti z duchovnej služby ako výpomocný špirituál Pápežského kolégia Russicum a ako duchovný asistent Federácie skautov Európy v Ríme. Autorsky spolupracoval s Vatikánskym rozhlasom.

Po návrate zo štúdií v Ríme od roku 2009 pracoval ako riaditeľ opäť v Centre spirituality Východ – Západ M. Lacka v Košiciach. Popri zabezpečovaní vedecko-výskumných úloh centra, organizovaní vedeckých konferencií, budovaní knižničného fondu a nadväzovaní kontaktov so zahraničím, vyučoval jeden semester spiritualitu kresťanského Východu aj na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Košiciach, kde bol aj členom redakčnej rady teologického časopisu Verba Theologica. Svoju pozornosť venoval tiež sprístupňovaniu odborných poznatkov širšej verejnosti prispievaním do časopisov a organizovaním populárno-vedeckých prednášok na pôde Centra. Od 1. decembra 2011 pôsobí ako prodekan pre zahraničné vzťahy a rozvoj na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave, kde vyučuje kresťanskú spiritualitu a spiritualitu kresťanského Východu. Oblasťou, ktorej sa odborne venuje je východná kresťanská spiritualita.

Milan Lach 2

V reholi Spoločnosti Ježišovej na Slovensku bol od 30. decembra 2009 konzultorom provinciála a od 1. januára 2012 bol aj delegátom pre formáciu jezuitských scholastikov. Momentálne sa pripravoval absolvovaním tzv. tretej probácie na zloženie slávnostných večných sľubov.

Vedeckú prácu vyvažoval prácou s ľuďmi. Venoval sa duchovnej službe gréckokatolíckym veriacim ako výpomocný duchovný v bratislavskej farnosti. Bol aktívnym vo Federácii skautov Európy ako národný duchovný asistent. Medzi jeho záľuby patria príroda, knihy a spev. Už v čase vysokoškolských štúdií pôsobil v Zbore sv. Romana Sladkopevca v Prešove. Plynule hovorí po taliansky, aktívne komunikuje anglicky a rusky, pasívne francúzsky.

Dňa 19. apríla 2013 ho pápež František menoval za prešovského pomocného biskupa.

IMG_2955

 

 

Zdroj: TK KBS
Foto: TK KBS, Peter Sabol, Lubo Michalko

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava