Home Zo života eparchie Vladyka Peter navštívil kňaza Lukáša Homoľu v Nemecku

Vladyka Peter navštívil kňaza Lukáša Homoľu v Nemecku

by Stano Gabor
0 comment

V stredu 15. marca 2023 navštívil vladyka Peter Rusnák v sprievode vladyku Cyrila Vasiľa a dvoch kňazov košickej eparchie, počas svojej týždňovej pracovnej cesty v Nemecku, aj gréckokatolícku farnosť, pre rusky hovoriacich veriacich, blahoverných kňazov Borisa a Gleba v obci Horneburg (Dolné Sasko), ktorá je časťou mesta Datteln a patrí pod jurisdikciu rímskokatolíckej diecézy Münster a jej biskupa Felixa Genna. 

Pod túto farnosť patrí ruský alebo starý (ako ho nazývajú ľudia z Horneburgu) chrám Borisa a Gleba a nový rímskokatolícky chrám svätej Márie Magdalény 

Túto farnosť od 1. októbra 2022 spravuje kňaz bratislavskej eparchie Lukáš Homoľa, ktorý je prepožičaný na pastoráciu do tejto farnosti na dobu päť rokov.

Zaujímavosťou tejto farnosti je, že na bohoslužby v cirkevnoslovanskom jazyku a synodálnom štýle do chrámu Borisa a Gleba prichádzajú nie len samotní obyvatelia Horneburgu ale veriaci rôznych národnosti ako sú Rusi, Bielorusi, Ukrajinci, Gruzini, Kazachstanci, Rumuni a Moldavani, ktorí prichádzajú z okolitých miest ako sú Dortmund, Düsseldorf, Bochum. Na záver svätých liturgií, ktoré sa konajú vždy v prvú a tretiu nedeľu v mesiaci je homília či príhovor najprv v ruskom a potom v nemeckom jazyku a následne spoločné stretnutie v sále farského domu pri čaji, ktoré je dobrou príležitosťou na zoznámenie sa kňaza s veriacimi, duchovné rozhovory a na budovanie farského spoločenstva.

Text: Lukáš Homoľa
Foto o. Jaroslav Lajčiak 

 

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava