Napísal 19. augusta 2020

Východní katolícki veriaci v Libanone

Ničivá explózia v libanonskom hlavnom meste Bejrút (4. augusta t.r.) pripravila o život viac ako 170 ľudí, tisíce zostali ranených a viac ako 300.000 ľudí zostalo bez strechy nad hlavou. Tlaková vlna po výbuchu poškodila viaceré katedrály a chrámy a doslova znefunkčnila tri z piatich veľkých nemocníc v Bejrúte.
V Libanone pôsobia viaceré východné katolícke cirkvi a priamo v Bejrúte majú sídlo tri patriarcháty. Najpočetnejšia je maronitská cirkev (pôvod v antiochijskej tradícii) ktorú vedie patriarcha Béchara Boutros kardinál Raï, ďalej je to sýrska katolícka cirkev (taktiež antiochijská tradícia) na čele ktorej je Ignace Joseph III. (Ephrem) Younan a trojicu patriarchálnych sídelných cirkví uzatvára arménska cirkev (arménska tradícia) ktorej predsedá Grégoire (Krikor) Pierre XX. Ghabroyan.
Druhé najpočetnejšie zastúpenie veriacich v Libanone má Melchitská gréckokatolícka cirkev (byzantská tradícia), na čele ktorej je patriarcha Youssef (Joseph) Absi. Melchitský patriarcha Youssef Absi sídli v sýrskom Damasku, ale počas roka sa viackrát zdržiava aj v rezidencii v Bejrúte. Na pozvanie prešovského metropolitu arcibiskupa J. Babjaka SJ patriarcha minulý rok navštívil aj Slovensko a absolvoval viaceré oficiálne stretnutia na štátnej i cirkevnej úrovni.
Gréckokatolícka metropolitná cirkev sui iuris na Slovensku podporí východných katolíckych kresťanov sužovaných následkami výbuchu v Bejrúte mimoriadnou zbierkou, ktorá sa bude konať v nedeľu, 30. augusta vo všetkých troch eparchiách metropolie.
Zdroj: grkatpo.sk / skrátené
Na fotografii melchitský patriarcha Youssef Absi
Kategória: Zo života Cirkvi