Napísal 29. augusta 2020

Bratislavská eparchia vyhlásila na 30. augusta zbierku pre Melchitskú gréckokatolícku cirkev v Libanone

Bratislavský eparcha, vladyka Peter Rusnák, pohnutý tradickými výbuchmi, ktoré 4. augusta t.r. otriasli libanonským mestom Bejrút, vyhlasuje na nedeľu 30. augusta eparchiálnu zbierku vo všetkých farnostiach eparchie. Zároveň pozýva duchovenstvo i veriacich eparchie k veľkodušnosti a modlitbe. Eparchiálna zbierka je určená pre Melchitskú gréckokatolícku cirkev v Libanone.

Práve minulý rok začiatkom augusta 2019 bol na návšteve Slovenska Jeho Blaženosť Youssef Absi, melchitský gréckokatolícky patriarcha Antiochie a celého Východu, Jeruzalema a Alexandrie.

Aj jeho predchoda, patriarcha Gregor III. Laham navštívil v minulosti Slovensko, dokonca niekoľkokrát navštívil aj eparchiálny Katedrálny chrám Povýšenia sv. Kríža v Bratislave.

Melchitská gréckokatolícka cirkev je súčasťou Katolíckej cirkvi a patrí medzi 23 východných katolíckych cirkví, podobne ako aj Gréckokatolícka metropolitná cirkev sui iuris na Slovensku. Počtom veriacich (cca. 1,6 milióna) je štvrtou najväčšou východnou cirkvou a spomedzi cirkví pochádzajúcich z byzantskej tradície je po Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi (cca. 4,5 milióna veriacich) druhou najväčšou. Sídlo patriarchátu je v Damasku v Sýrii.

Melchitská gréckokatolícka cirkev vznikla vyčlenením z Gréckeho ortodoxného patriarchátu v Antiochii v roku 1729, kedy bol Cyril VI. uznaný Svätým Otcom za katolíckeho patriarchu Antiochie.

Kategória: Zo života eparchie