Home Východní svätci Tridsiati traja svätí mučeníci z Melitíny. Náš prepodobný otec Lazár Divotvorca, ktorý sa postil na vrchu Galésion. (Svätí mučeníci Melasippus, manželka Karina a syn Antoninus.)

Tridsiati traja svätí mučeníci z Melitíny. Náš prepodobný otec Lazár Divotvorca, ktorý sa postil na vrchu Galésion. (Svätí mučeníci Melasippus, manželka Karina a syn Antoninus.)

by admin
0 comment

7. 11. Tridsiati traja svätí mučeníci z Melitíny

Náš prepodobný otec Lazár Divotvorca, ktorý sa postil na vrchu Galésion

Jeho meno má hebrejský pôvod a znamená „Boh pomohol“.

Divotvorca a pustovník z vrchu Galesion sa narodil v roku 968 v Ázii. Spočiatku bol mníchom v jednom kláštore v meste Attaleia, v súčasnosti turecké mesto Antalya. Potom putoval do Palestíny a vstúpil do kláštora svätého Sávu. Tu prijal kňazskú vysviacku od jeruzalemského patriarchu. Po svojom návrate, kvôli zničeniu palestínskych kláštorov arabmi, vystúpil pri Efeze na stĺp. O sedem rokov neskôr sa utiahol do na vrch Galesion, kde žil 41 rokov ako stĺpnik.

Cisár Konštantín IX. Monomachos mu adresoval niekoľko listov. Lazár založil tri kláštory s pevnými pravidlami, z ktorých kláštor Presvätej Bohorodičky existoval až do 16. storočia.

(Svätí mučeníci Melasippus, manželka Karina a syn Antoninus)

 

Ich mená majú latinský pôvod. Meno Melasippus znamená „dodávateľ sladkostí“, meno Karina „milá“ a meno Antoninus znamená „popredný mladík“.

 

Melasippus a Karina boli kresťanským manželským párom z Ankyry. V čase vlády Juliána Odpadlíka ich spoločne s ich nedospelým synom Antoninom zajali a pre kresťanskú vieru mučili.

 

Keď vraj sudca počas výsluchu rúhavo rozprával o Kristovi, napľul mu mladý Antoninus do tváre. Kým jeho umiestnili v cele, jeho rodičov umučili k smrti.

 

Svojou odvahou a nebojácnosťou vraj Antoninusov príklad povzbudil aj ďalších 40 mladíkov,  ktorí  ho nasledovali  a spolu  s ním išli zomrieť za Krista. Niektoré zoznamy svätých  40 mladých spoločníkov nespomínajú.

 

Dnešní mučeníci zomreli za Krista okolo roku 269. Rímske martyrológium prebralo spomienku na dnešných mučeníkov z gréckych menológií.

 

 

Vysielané Rádiom Lumen
Podľa LThK, VHL spracoval Ján Sabol

You may also like

Leave a Comment

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava