Home Zo života Cirkvi Gréckokatolíci začali prvé Metropolitné zhromaždenie pri vzácnych relikviách

Gréckokatolíci začali prvé Metropolitné zhromaždenie pri vzácnych relikviách

by Stano Gabor
0 comment

altSviatok Zhromaždenia k sv. Jánovi Krstiteľovi 7. januára 2013 sa zapíše medzi slávnostné a historicky dôležité dni Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris (vlastného práva) na Slovensku. Archijerejskou svätou liturgiou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove sa v ten deň začalo prvé Metropolitné zhromaždenie tejto cirkvi.

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ ho dekrétom slávnostne zvolal a otvoril za účasti košického eparchiálneho biskupa Milana Chautura CSsR, bratislavského eparchiálneho biskupa Petra Rusnáka, 150 kňazov z celej metropolie, rehoľníkov, rehoľníc, bohoslovcov a veriacich. Zveril ho pod ochranu Presvätej Bohorodičky, patróna Prešovskej archieparchie sv. Jána Krstiteľa, patrónov Košickej eparchie svätých Cyrila a Metoda a patrónov Bratislavskej eparchie svätých apoštolov Petra a Pavla.

Slávnosť bola umocnená uložením a uctením vzácnych relikvií, ktoré sú darom pre prešovskú gréckokatolícku katedrálu a sú v nej od tohto dňa natrvalo vystavené k verejnej úcte. Sú to prvostupňové relikvie sv. Jána Krstiteľa, sv. prvomučeníka Štefana a sv. Anastázie, panny a mučenice, ako aj druhostupňové relikvie sv. Filipa Nériho, sv. Antona Padovského, vyznávača a Učiteľa Cirkvi, a sv. Filomény, panny a mučenice. Všetky sú umiestnené v jednom relikviári. Stávajú sa ďalším duchovným obohatením tejto katedrály.

Z rozhodnutia Rady hierarchov prvou etapou, prvým stupňom Metropolitného zhromaždenia bude Archieparchiálne zhromaždenie Prešovskej archieparchie a Eparchiálne zhromaždenie Košickej eparchie, ktoré začali zároveň v ten deň, a Eparchiálne zhromaždenie Bratislavskej eparchie, ktoré začne 30. januára 2013. Závery zhromaždení na úrovni archieparchie a eparchií možno očakávať v druhej polovici budúceho roka a budú podkladom pre zhromaždenie celej metropolitnej cirkvi. Ide teda o dlhodobejší proces, ktorý má svoj časový harmonogram a počas ktorého bude priestor pre široký dialóg vo vnútri cirkevného spoločenstva, aby bolo schopné viesť dialóg navonok, a to zrozumiteľným ohlasovaním Ježiša Krista a životom podľa evanjelia.

Vladyka Ján v homílii vyjadril vieru, že zhromaždenie bude prínosom pre kňazov a veriacich. Prirovnal ho k Biskupskej synode o novej evanjelizácii na odovzdávanie kresťanskej viery v Ríme, pretože aj nám pôjde o obnovu viery, a to aj v kontexte slávenia Roka viery a Jubilejného roka sv. Cyrila a Metoda: „Každý musíme robiť pokánie a začať od seba. Evanjelium má Božskú moc. Len mu potrebujeme znova uveriť a žiť podľa neho. Dnes začíname Metropolitné zhromaždenie. Neodfláknime túto prácu v dekanátoch a vo farnostiach. Vyzývam vás, bratia a sestry, aby ste spolupracovali na dobrom diele Metropolitného zhromaždenia a modlili sa za jeho úspešný priebeh a požehnané ovocie“, povedal metropolita.

Arcibiskupa a metropolitu Jána pri príležitosti 10. výročia jeho biskupskej vysviacky, ktorú prijal 6. januára 2003 z rúk bl. Jána Pavla II. v Bazilike sv. Petra v Ríme, ako aj všetkých zhromaždených listom pozdravil emeritný prešovský biskup Ján Hirka.

Záver slávnosti patril Molebenu vzývania Svätého Ducha pred začiatkom cirkevného zhromaždenia, ktorému predsedal vladyka Milan.

Bližšie informácie o cirkevnom zhromaždení

Metropolitné zhromaždenie je poradné spoločenstvo metropolitnej cirkvi sui iuris, ktoré metropolitovi a Rade hierarchov poskytuje radu v záležitostiach väčšieho významu, najmä apoštolátu a cirkevnej disciplíny, so zreteľom na súčasnosť a spoločné dobro Cirkvi. Predsedá mu metropolita, ktorý ho má zvolať raz za päť rokov.

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku bola na metropolitný stupeň povýšená Svätým Otcom Benediktom XVI. pred piatimi rokmi 30. januára 2008. Okrem biskupov a iných členov zhromaždenia ex offo (z úradu), zástupcov rôznych cirkevných inštitúcií a cirkevných laických hnutí sú na ňom prítomní aj volení zástupcovia kňazov a laických veriacich z jednotlivých farností a protopresbyteriátov (dekanátov).

Všetci duchovní a laickí veriaci metropolitnej cirkvi majú právo navrhovať témy, z ktorých metropolita vyberie tie, ktorými sa zhromaždenie bude zaoberať. Vybrané témy, ktoré budú prerokované v odborných komisiách, sa opäť vrátia na prediskutovanie do protopresbyteriátov a farností, aby sa nakoniec prerokovali na záverečnom zhromaždení, ktorého závery budú publikované v záväznom dokumente, aby slúžili ďalšiemu rozvoju života duchovenstva, rehoľníkov a veriacich. Obdobne to platí v prípade archieparchiálneho zhromaždenia, ktorému predsedá arcibiskup, a eparchiálneho zhromaždenia, ktorému predsedá eparchiálny biskup.

Bližšie informácie o relikviách

Vladyka Ján Babjak SJ ich dostal ako vzácny dar pre prešovskú katedrálu od archimandritu Antiochijskej cirkvi Stephana J. Kostera. Na dekréte je uvedené, že sú na slávu svätého trojjediného Boha a na česť a slávu jeho svätých a že ide o dar pre Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove z milosti grófa Juraja Pikkodomini na pamiatku otca Emila Šemetkovského a jeho manželky Márie, rod. Marťákovej a všetkých kingstonských farníkov pochádzajúcich z prešovského regiónu. Pravosť relikvií potvrdil Gregor Maria Hanke, biskup v Eichstätte (Nemecko).

Zdroj: IS PAE/Ľubomír Petrík

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava