Napísal 17. júna 2020

Pozvánka na Jedenástu eparchiálnu púť do Šaštína

Bratislavská eparchia pozýva na tradičnú, v poradí už Jedenástu eparchiálnu púť do Šaštína za účasti bratislavského vladyku Petra Rusnáka, ktorá sa uskutoční v sobotu 20. júna 2020, na sviatok Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky. Eparchiálna púť bude poďakovaním za ochranu počas pandémie na Slovensku.

Program sa začne modlitbou Akatistu k Presvätej Bohorodičke o 9.15 hod. a po ňom bude nasledovať archijerejská sv. liturgia o 10.00 h. (v slovenskom jazyku), ktorej bude predsedať bratislavský eparcha vladyka Peter (Rusnák). Po ukončení slávnosti bude spoločné agapé v priestore kláštora otcov pavlínov.

Minulý rok sa eparchiálna púť do Šaštína nekonala, pretože Sviatok presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky pripadol na 29. júna, keď sa slávi veľký sviatok sv. Petra a Pavla, najvyšších apoštolov.

Liturgická poznámka. Na sviatok Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky si gréckokatolícki veriaci uctievajú bolesti a muky, ktoré Presvätá Bohorodička pretrpela pod krížom, na ktorom zomrel jej Syn a Spasiteľ Ježiš Kristus. Tento sviatok je pohyblivý a pripadá na sobotu po sviatku Najsladšieho Pána, Boha a Spasiteľa Ježiša Krista, milujúceho ľudí (v latinskom obrade – Najsvätejšie Srdce Ježišovo). Od roku 2009 veriaci z Bratislavskej eparchie každoročne putujú v na tento sviatok do Národnej baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.

Informoval: Eparchiálny úrad
Ilustračné foto: Púť 2017, 2018