Home Zo života eparchie V nedeľu 25. augusta si pripomíname bl. Metoda Trčku

V nedeľu 25. augusta si pripomíname bl. Metoda Trčku

by Stano Gabor
0 comment

Metod_Prievidza_DSCN8850Najbližšiu nedeľu 25. augusta si Katolícka cirkev na Slovensku pripomína liturgickú spomienku na blaženého hieromučeníka Metoda Dominika Trčku, protoigumena michalovskej viceprovincie redemptoristov.

Odpustová slávnosť v Michalovciach

Pri tejto príležitosti sa bude konať v Bazilike Zoslania Svätého Ducha v Michalovciach odpustová slávnosť ku cti bl. Metoda, na ktorú pozývajú gréckokatolícki redemptoristi. Metod Trčka bol členom rehole redemptoristov. Hoci pochádzal z Česka, prijal východný obrad a svoj život zasvätil práci medzi gréckokatolíkmi na východnom Slovensku.

Program sa začne už v sobotu, 24. augusta veľkou večierňou, bude pokračovať molebenom, modlitbami za uzdravenie s pomazaním olejom a božskou litrugiou, ktorej bude predsedať vladyka John Pazak CSSR, eparcha Torontskej slovenskej gréckokatolíckej eparchie svätých Cyrila a Metoda z Kanady; homíliu prednesie košický eparcha, vladyka Milan Chautur, CSsR.

Odpustová slávnosť vyvrcholí v nedeľu o 10.00 h. archijerejskou liturgiou, ktorej bude predsedať biskup Milan Chautur CSSR a slávnostnú homíliu prednesie protosynkel košickej eparchie, o. Vladimír Tomko.

V nedeľu poobede sa ešte uskutoční stretnutie s rodinami.

Úcta k bl. Metodovi Trčkovi

Šíriteľom úcty k bl. Metodovi Trčkovi sú v súčasnosti práve redemptoristi.

Pravidelne každý mesiac (vždy 25.) organizujú v Michalovciach, kde sú uložené jeho pozostatky, modlitby za uzdravnie duše i tela pri relikviách tohto mučeníka spojené s pomazaním olejom. Vo farnostiach tiež konajú duchovné obnovy ku cti blaženého Metoda D. Trčku CSsR (tzv. tríduá). Takéto tríduá sa napr. konali v tohto roku v bratislavskej eparchii vo farnostiach Trenčín, Trnava a Prievidza a ich filiálkach (Nové Mesto nad Váhom a Piešťany).

ikona bl_Metod2Životopis bl. Metoda D. Trčku CSsR
Dominik Trčka sa narodil 6. júla 1886 v českom Frídlande nad Ostravicou. V roku 1902 vstúpil do Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa (redemptoristi), a o 8 rokov neskôr, po štúdiách teológie, ho arcibiskup Leo Skrbenský vysvätil za kňaza.

Pôsobil v Prahe, v mariánskej svätyni na Svatej Hore a v Plzni. Počas Prvej svetovej vojny sa venoval utečencom z Chorvátska, Slovinska a Ruska.

Túžba pracovať medzi kresťanmi východného obradu sa mu splnila v roku 1919, keď ho predstavený Pražskej provincie redemptoristov poveril pastoračnou prácou medzi veriacimi gréckokatolíkmi v ukrajinskom Ľvove. Od tohto času sa datuje aj jeho druhé meno – Metod.

V decembri 1921 ho poslali do Stropkova, kde založil so spolubratmi prvú komunitu redemptoristov byzantského obradu. V roku 1924 sa stal predstaveným komunity a začal rozvíjať misionársku činnosť v Prešovskej, Mukačevskej a Kirževackej eparchii. Okrem hlásania Božieho slova a ľudových misií založil spoločenstvá Matky Ustavičnej Pomoci a modlitby svätého ruženca.

V roku 1931 sa spoločenstvo redemptoristov presťahovalo do nového domu v Michalovciach, kde sa stal Metod predstaveným. Pod jeho vedením sa pastoračná činnosť redemptoristov rozšírila na celý Zemplín. Dokončil stavbu chrámu a tiež založil fond pre istý konvent sestier.

Počas druhej svetovej vojny podstúpili redemptoristi mnohé utrpenia.
21. decembra 1945 bola komunita redemtoristov východného obradu kánonicky ustanovená na Viceprovinciu Michalovce a v marci r. 1946 bol Metod vymenovaný za prvého predstaveného viceprovincie.

Pod jeho vedením sa redemptoristi vrátili do Stropkova, kde postavili chrám Sv. Cyrila a Metoda, založili dom v Sabinove, venovali sa misiám a publikačnej činnosti.

S príchodom komunistického režimu bola Michalovská provincia v roku 1949 zrušená a v noci z 13. na 14. apríla 1950 boli všetci rehoľníci prevezení do sústreďovacích táborov. Metoda previezli najprv do Podolínca a odtiaľ viackrát do neslávneho „Mlyna Leopoldova“.

Počas procesu, 12. apríla 1952, ho obvinili zo špionáže, protištátnej činnosti a pokusu o útek za hranice. Metoda odsúdili na 12 rokov väzenia. Svoje posledné roky života prežil vo väzniciach v Ilave, Mírove a Leopoldove.
Keď počas Vianoc dozorca začul, ako si spieva jednu z vianočných kolied, v momente ho preložili do „korekcie“, kde následkom drsného a nezdravého prostredia dostal tuberkulózu a 23. marca o 9:00 roku 1959 zomrel. Pochovali ho na väzenskom cintoríne.

Po obnovení Gréckokatolíckej cirkvi preniesli v roku 1969 jeho pozostatky do chrámu Svätého Ducha v Michalovciach. Tu sa nachádzajú dodnes. V roku 2001 ho Ján Pavol II. vyhlásil v Ríme za blahoslaveného.

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava