Home Zo života Cirkvi V rámci Národných slávností na Devíne sa konala aj púť gréckokatolíkov

V rámci Národných slávností na Devíne sa konala aj púť gréckokatolíkov

by Stano Gabor
0 comment

IMG_4668V posledný aprílový víkend (27. – 28 apríla) sa konala na Devíne Národná slávnosť pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda k našim predkom a 150. výročia založenia Matice slovenskej. Podujatie zorganizoval Dom Matice slovenskej v Bratislave v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom. V Devíne nechýbali liturgické bohoslužby, vystúpenia folkloristov i tradičné remeslá. Podľa slov predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča sa púť koná v apríli, vždy posledný aprílový víkend, pretože „v apríli umrel Metod a v apríli bol Štúr na Devíne“.

IMG_4581Archijerejská liturgia. V rámci Národných slávností na Devíne sa konala aj druhá púť gréckokatolíkov na toto starobylé pútnické miesto. V duchovnom programe nechýbala cirkevno-slovanská archierejská svätá liturgia, ktorú slúžil prešovský arcibiskup metropolita vladyka Ján Babjak, a ktorý v o význame takýchto pútí uviedol: „Všetci sme pútnici na tejto zemi a putujeme do nebeskej vlasti. Takéto slávnosti, takéto púte, nás môžu len utvrdiť v dobrom, vo viere a posilniť nás na tej ceste k dosiahnutiu večného cieľa.“ Na liturgii bol prítomný aj pražský gréckokatolícky exarcha, vladyka Ladislav (Hučko).

Homíliu na slávnostnej archijerejskej sv. liturgii, ktorú svojím nádherným spevom v cirkevnej slovančine sprevádzal zbor Kyrillomethodeon pod vedením dirigenta Ladislava Sabolčáka, predniesol bratislavský vladyka Peter Rusnák. Priblížil v nej svätých Cyrila a Metoda ako pilier aj pre súčasnosť: „Cyril a Metod prišli so slovom. Prejavili nám práve túto lásku, že sa dotkli našich rúk, chytili nás okolo pliec. Cítime ešte aj dnes to ich láskavé objatie, tú obetu, ktorú mali voči nám. Kiež by sme aj my dnes toto slovo, ako hovorí evanjelium, zachovali vo svojom srdci a rozmýšľali o ňom. Potom sa nebojím o budúcnosť slovenského národa, o našu národnosť, o našu národnú hrdosť.“

Podľa hovorca prešovskej archieparhie, Mons. Ľubomíra Petríka má Cyrilometodská misia velikánsky význam po celé stáročia. „Svätý Cyril a Metod prišli z Byzancie, teda boli byzantského obradu. Takými dedičmi tejto ich misie v plnom zmysle slova sú gréckokatolíci. Preto aj slávime dnes cirkevno-slovenskú svätú liturgiu v jazyku, v ktorom ju slávili aj svätý Cyril a Metod na našom území, aj keď to bola ešte tá pôvodnejšia staroslovienčina.“

Ekumenická bohoslužba. V nedeľu doobeda sa v miestom Kostole sv. Kríža na Devíne uskutočnila ekumenická bohoslužba na počesť sv. Cyrila a Metoda. Bohoslužbu svojím spevom sprevádzal zbor Kyrillomethodeon z Bratislavy. V jeho podaní odznel starosloviensky Otče náš, Viruju a oslavný spev na solúnskych bratov – Svjatiji apostoly.

Bohoslužbe predsedal vojenský ordinár, biskup František Rábek, ktorý vo svojej homílii poukázal na nezištnosť našich vierozvestov, ktorí nám  – z ďalej Byzancie, keď ešte Cirkev nebola rozdelená – priniesli vieru a kresťanstvo v zrozumiteľnom jazyku. Podľa biskupa Rábeka, to je aj úlohou Cirkvi v dnešnej dobe, keď sa hovorí o novej evanjelizácii: hlásať evanjelium takým spôsobom a takým jazykom, aby ho dnešní ľudia mohli pochopiť.

Na bohoslužbe sa zúčastnili aj predstavitelia viacerých Cirkví, združených v Ekumenickej rade cirkví. Okrem biskupa Františka Rábeka bol prítomný aj Mons. Marián Gavenda, devínsky farár, za Gréckokatolícku cirkev sa zúčastnil o. Ľubomír Matejovič, bratislavský protopresbyter; Cirkev československú husitskú reprezentoval biskup Jan Hradil, Evanjelickú cirkev a. v. zastupoval kancelár Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch SR, Ján Ondrejčin. Po bohoslužbe nasledoval koncert Zvolenského zboru.

Podľa Lumen, STV1 spracoval Stanislav Gábor

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava