Napísal 12. decembra 2016

Odpustová slávnosť v Liptovskom Mikuláši

Gréckokatolícka farnosť sv. Mikuláša Divotvorcu v Litovskom Mikuláši slávila uplynulú nedeľu, 11. decembra odpustovú slávnosť pri príležitosti svojho patróna. sv. Mikuláša. Slávnostnú archijerejskú liturgiu, spolu s miestnym duchovným o. Igorom Suchým slávil v Kaplnke sv. Mikuláša bratislavský eparcha, vladyka Peter Rusnák.

Vo svojej homílii poukázal na to, že sv. Mikuláš je v „rebríčku svätcov“ najznámejším a najpopulárnejším svätcom u veriacich i neveriacich. V čom spočíva jeho popularita? V tom, že sa vedel darovať. „Chceš byť aj ty populárny? Chceš, aby o tebe hovorili, aké máš dobré srdce, že si dobrý ako med? Ako to urobiť? – Vedieť sa darovať.“

V tejto súvislosti vladyka uviedol tzv. „tri er (3r)“: Radosť rozdávaním rastie. Keď teda niečo dávaš, dávaj to s radosťou, nie so zaťatými zubami. No v kresťanstve ide ešte o niečo viac, ako len o to, že dáš nejaké peniaze, či nejakú sladkosť. Existuje niečo oveľa podstatnejšie, za čo ťa ľudia budú mať radi: a to je dávať zo seba, zo svojej existencie, dávať život druhým, ako Kristus daroval nám seba samého. Kresťan je ten, kto má v sebe prameň vyvierajúci zo svojho vnútra, z ktorého ľudia môžu čerpať. To je možné vtedy, keď Kristus je vo mne. Modlime sa za to, aby sme to modli robiť, aby sme dokázali dávať život pre druhých. – vyzval v závere eparcha. Po liturgickom slávení sa vladyka Peter stretol s miestnym farníkmi pri spoločnom agapé.

Text: Igor Suchý
Foto: Vraťo Lehotský

Kategória: Zo života eparchie