Home Zo života Cirkvi Pripomíname si šieste výročie nového usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi

Pripomíname si šieste výročie nového usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi

by Stano Gabor
0 comment

erb_gr_poBratislava/Prešov/Košice 30. januára.  Na Slovensku si 30. januára pripomíname šieste výročie kánonického usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Vtedajší pápež Benedikt XVI. o ňom rozhodol 30. januára 2008. Pri tejto príležitosti prinášame historické súvislosti spojené s reorganizáciou tejto Cirkvi, ako aj informácie o jej súčasnom stave.

Prešovské arcibiskupstvo

Pred šiestimi rokmi, 30. januára 2008 na sviatok Troch svätiteľov, pápež Benedikt XVI. povýšil Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, pričom povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a za prvého prešovského arcibiskupa a metropolitu vymenoval vtedajšieho prešovského eparchiálneho biskupa Mons. Jána Babjaka SJ. Zároveň povýšil Košický exarchát na eparchiu a zriadil novú Bratislavskú eparchiu.

V roku 2013 Svätý Otec František vymenoval pre Prešovskú archieparchiu pomocného biskupa, ktorým sa stal Mons. Milan Lach SJ, ktorého biskupská vysviacka sa konala v bazilike v Ľutine 1. júna 2013.

Archieparchia má 115 000 veriacich, 18 protopresbyteriátov, z ktorých sú dva personálne – pre Gréckokatolícku teologickú fakultu Prešovskej univerzity a pre špeciálnu pastoráciu, 163 farností, 299 kňazov, z toho 24 rehoľných a 353 chrámov. V tomto počte sú aj 3 nové chrámy posvätené v roku 2013. Ďalších 8 chrámov je rozostavaných. V archieparchii intenzívne pôsobia 4 pastoračno-formačné centrá – Centrum pre mládež v Juskovej Voli, Centrum pre rodinu na Sigorde, Centrum pre Rómov v Čičave a Gréckokatolícke mládežnícke pastoračné centrum pre stredoškolákov a vysokoškolákov v Prešove. V Prešove je Gréckokatolícky kňazský seminár bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča, v ktorom sa na kňazstvo pripravuje 79 seminaristov z celej metropolie, plus ďalší ôsmi sú v pastoračnom ročníku. Zo všetkých seminaristov je ich za Prešovskú archieparchiu 69. V Prešovskej archieparchii pôsobí niekoľko cirkevných škôl – 2 materské školy, 2 základné školy, 2 gymnáziá a po jednej stredná zdravotnícka škola, škola v prírode a jedno centrum voľného času.

Prešovský arcibiskup a metropolita kladie veľký dôraz aj na rozvoj pútnických miest. Predovšetkým sa rozvíjajú tie najväčšie v Ľutine a na hore Zvir v Litmanovej, ktoré sú duchovne zviazané s bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme. V lete minulého roka boli v ľutinskej bazilike posvätené nové nadrozmerné nástenné mozaiky, ktoré z tohto miesta vytvárajú ešte viac miesto vhodné na putovanie, modlitbu a relax.

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ je predsedom Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku, ktorú pravidelne zvoláva. Ako hlava tejto cirkvi je stálym členom Synody biskupov v Ríme a členom Kongregácie pre východné cirkvi. V novembri 2013 sa zúčastnil plenárneho zasadania tejto kongregácie.

Na sviatok Bohozjavenia Pána 6. januára 2014 vladyka Ján Babjak SJ popri Roku Sedembolestnej, vyhlásenom KBS, vyhlásil pre Prešovskú archieparchiu aj Rok rodiny. Prostredníctvom rôznych duchovných podujatí má tento tematický rok napomôcť k obnove rodín, ktoré sú dnes najviac ohrozené. Popri iných aktivitách od 1. februára začne po jednotlivých rodinách vo farnostiach putovať ikona Svätej rodiny, ktorá v každej rodine pobudne celý týždeň. Pre rodiny sú pripravené katechézy a pobožnosť k spoločnej rodinnej modlitbe. Tieto ikony posvätí otec arcibiskup túto sobotu na kňazskom dni a na stretnutí s rehoľníkmi v Ľutine. Ďalšou veľkou udalosťou je v súčasnosti aj Archieparchiálne zhromaždenie, ktoré prebieha podľa časového harmonogramu a je prvou etapou Metropolitného zhromaždenia, ktoré sa má v metropolitnej cirkvi sui iuris konať každých 5 rokov.

Košická eparchia

Košická eparchia si 30. januára pripomína šieste výročie jej povýšenia na stupeň samostatnej eparchie. Povýšenie sa udialo z vôle dnes už emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý apoštolskou konštitúciou Qui successimus (Ako nástupcovia) povýšil Košický apoštolský exarchát na eparchiu a začlenil ju do Gréckokatolíckej prešovskej metropolie sui iuris. Počet veriacich v Košickej eparchii je cca 80 tisíc. Protopresbyterátov (dekanátov) je sedem a vlastných chrámov je 158. Eparchia je zasvätená sv. Cyrilovi a Metodovi, apoštolom rovným.

Jednou z významných udalostí života Košickej eparchie bolo, že záverom minulého roka hostila gréckokatolíckych biskupov strednej a východnej Európy, ktorí sa na svojom stretnutí zaoberali témou evanjelizácie kultúry. Dekristianizácia kultúry je totiž jedným zo znakov súčasnej doby. Pri tejto príležitosti bol vydaný aj aktualizovaný knižný schematizmus Košickej eparchie s fotografickou dokumentáciou. Na Nový rok 2014 preosv. vladyka Milan Chautur, košický eparcha otvoril v eparchii nový tematický rok. V košickej katedrále posvätil banner, zobrazujúci ikonu presvätej Bohorodičky so siedmimi mečmi v jej srdci a nápisom Rok presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky. Tento nápis vyjadruje názov aktuálneho tematického roka podľa byzantskej liturgickej terminológie a je schválený v Košickej eparchii. Tematický banner bol inštalovaný aj vo všetkých chrámoch Košickej eparchie, aby inšpiroval k rozjímaniu o bolestiach Bohorodičky.

V súčasnosti prebieha v Košickej eparchii eparchiálne zhromaždenie. Eparchiálne zhromaždenie je poradným spoločenstvom, ktoré poskytuje eparchiálnemu biskupovi pomoc v záležitostiach, vzťahujúcich sa na osobitné potreby alebo úžitok eparchie (CCEO kán. 235). Je pomocou pri vypracovaní normatívnych a pastoračných línií vo veciach vyučovania právd viery, posväcovania Božieho ľudu a usmerňovania cirkevnej disciplíny vo vlastnej partikulárnej cirkvi. Je obdobou metropolitného a patriarchálneho zhromaždenia. V ustanovených komisiách sa riešia prioritné otázky pastoračného charakteru a zapojenia laikov do cirkevnej služby.

Každý mesiac prebieha v Košickej eparchii slávenie fatimskej soboty (v zime v Bazilike minor v Michalovciach a v lete v pútnickom Klokočove) s bohatým duchovným programom. Téma fatimskej soboty korešponduje s témou aktuálneho tematického roka. Na fatimských sobotách sa pravidelne zúčastňuje vladyka Milan, ktorý slávi archijerejskú liturgiu, prednáša tematickú kázeň a zveruje Boží ľud pod ochranu Bohorodičky z Klokočova. Takto sa fatimské soboty stali zdrojom duchovnej obnovy pre veľký počet veriacich.

Na samotný deň 30. januára pripadá sviatok Troch svätiteľov, kedy sa v Košickej eparchii už niekoľko rokov slávi eparchiálny Deň učiteľov cirkevných škôl. Na území Košickej eparchie pôsobia jedno cirkevné gymnázium, dve stredné odborné školy, dve základné školy spolu s materskými, združená škola, eparchiálne centrum voľného času v prírode a materská škola. Aj tieto školy a škol. zariadenia sú znamienkami nádeje do budúceho života tejto miestnej cirkvi.

Bratislavská eparchia

Bratislavská gréckokatolícka eparchia si pripomenie vo štvrtok 30. januára 2014 – šieste výročie svojho vzniku. Eparchiu zriadil v roku 2008 Svätý Otec Benedikt XVI. bulou Complures saeculorum v rámci nového kánonického usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a za jej prvého eparchu vymenoval Mons. Petra Rusnáka. Sídlom eparchie je hlavné mesto Slovenska – Bratislava.

Ustanovenie bratislavskej eparchie (30. 1. 2008) súviselo s reorganizáciou štruktúry Gréckokatolíckej cirkvi na Slovenku a vytvorením metropolie sui iuris (cirkevnej provincie svojho práva), pozostávajúcej z troch eparchií (Prešovskej archieparchie, Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie) s metropolitným sídlom v Prešove. Hlavou Metropolie je prešovský arcibiskup a metropolita, Mons. Ján Babjak SJ. Mons. Peter Rusnák bol za biskupa konsekrovaný 16. februára 2008 v Prešove (hlavný svätiteľ – kardinál Jozef Tomko); do úradu bol uvedený 9. marca 2008 v Bratislave prešovským arcibiskupom metropolitom Mons. Jánom Babjakom SJ. Biskup Rusnák je členom Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolie na Slovensku ako aj členom Konferencie biskupov Slovenska, v rámci ktorej je predsedom Sociálnej subkomisie a predsedom Rady pre laické a apoštolské hnutia. Biskup Rusnák je v rámci KBS poverený aj koordinovaním aktivít na ochranu nedele na Slovensku.

Bratislavská eparchia bola vyčlenená z pôvodnej Prešovskej eparchie a zahŕňa územie západného a stredného Slovenska. Eparchia má 15 farností, a to v krajských a okresných mestách. Tieto farnosti boli postupne zriaďované v rámci vtedajšej Prešovskej eparchie od r. 2003, okrem dvoch tradičných historických farností na Horehroní – Šumiac a Telgárt.

V Bratislavskej eparchii pôsobí v súčasnosti 21 kňazov, prevažne mladšieho veku. Podľa výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov r. 2011 má Bratislavská eparchia 16.841 veriacich. Eparchia je rozčlenená na štyri protopresbyteráty (dekanáty): Banská Bystrica, Bratislava-Trnava, Nitra-Trenčín a Žilina. Eparchiu tvoria gréckokatolíci v diaspóre, ktorí sa v minulosti prisťahovali z východného Slovenska z dôvodu štúdia, za prácou, rodinou, či z iných dôvodov. Trend migrácie z východného Slovenska trvá naďalej. Patrónmi eparchie sú apoštoli sv. Peter a Pavol. Katedrálou je Chrám Povýšenia vznešeného a životodarného Kríža v Bratislave (na Ondrejskom cintoríne, ul. 29. augusta), v ktorom sa uchovávajú pravé relikvie Kristovho kríža.

V súčasnosti v eparchii pôsobí 21 kňazov. Pri svojom vzniku mala 16 kňazov a 1 diakona. Biskup Peter Rusnák za uplynulých päť rokov vysvätil jedného kňaza, ktorý pôsobí v eparchii a štyrom kandidátom udelil nižšie svätenia (služba kantora, lektora a nositeľa sviece pri bohoslužbe v chráme a zaradenie do duchovného stavu). Zaujímavosťou je, že gréckokatolícky chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky v Žiline má výsadu duchovného puta s Bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme a privilégium úplných odpustkov.

Každoročne sa v Bratislavskej eparchii konajú tri odpustové celoeparchiálne slávnosti, a to v Katedrále svätého Kríža v Bratislave (29. júna na sviatok sv. Petra a Pavla, 14. septembra na sviatok Povýšenie sv. Kríža) a v Šaštíne (na sviatok Spolutrpiacej Bohorodičky).

Pastorácia v eparchii – nakoľko ide o diaspóru – má svoj špecifický charakter. Prvoradým poslaním Cirkvi je ohlasovať evanjelium – dobrú zvesť Ježiša Krista. To sa uskutočňuje cez katechizáciu a klasickú pastoráciu vo farnostiach. Farské spoločenstvá v eparchii sú spravidla počtom malé, ale o to viac vynikajú bratským spolunažívaním a rodinnou atmosférou. Vo viacerých farnostiach sa ujala tradícia organizovať každoročne Deň farnosti, ktorý začína bohoslužbou a pokračuje spoločným výletom a obedom. Tiež sa rozvíja spolupráca medzi susediacimi farnosťami z blízkych miest (napr. Bratislava a Trnava, Zvolen a Banská Bystrica, Trenčín a Prievidza, Šumiac a Telgárt), a to zorganizovaním spoločnej púte alebo vzájomnou účasťou veriacich na odpustových slávnostiach. Aktuálnou výzvou je mapovať prítomnosť gréckokatolíkov v diaspóre na strednom a západnom Slovensku, hlavne vo väčších mestách (najnovšie napr. Malacky, Pezinok), a to v spolupráci s miestnymi rímskokatolíckymi duchovnými a ak je to možné, zriaďovať nové farnosti. V niektorých väčších rozvíjajúcich sa farnostiach eparchia plánuje výstavbu svojich pastoračných centier s miestami kultu.

Mons. Peter Rusnák ako predseda Rady pre laické a apoštolské hnutia KBS každý rok vedie 14. februára Púť veriacich z hnutí a združení k hrobu sv. Cyrila do Ríma.

Zaujímavou pastoračnou aktivitou pre deti z farností je letný eparchiálny tábor (LET), ktorý vedú kňazi a animátori, zameraný na biblické témy s cieľom priblížiť deťom Božie slovo v dejinách spásy ako aj bližšie spoznať krásu východného obradu.

Zdroje: TK KBS / Ľubomír Petrík, Michal Hospodár a Stanislav Gábor

You may also like

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava