Home Zo života eparchie Rjasofor Peter Mojzeš prijal malú schimu v Univskej lavre

Rjasofor Peter Mojzeš prijal malú schimu v Univskej lavre

by admin
0 comment

P7250419Sila a životaschopnosť každej komunity nezávisí od jej kvantity, ale kvality. Kvalita komunity je priamo úmerná schopnosti plodiť nový život. Platí to v materiálnej, ale aj v duchovnej sfére. Spoločnosť, ktorá neodovzdáva nový život, zomiera a spoločenstvo, uprostred ktorého sa nerodia nové povolania, speje k zániku. Vďaka Bohu, že naša eparchia – aj keď počtom malá – nesie v sebe znaky živého spoločenstva, uprostred ktorého sa rodia nové povolania.

Mladé rodiny, ktoré sú ochotné v súčasnej konzumnej spoločnosti prijímať nový život a odovzdávať svojim deťom vieru, ale aj nádherné duchovné povolania, ktoré vychádzajú z našej Bratislavskej gréckokatolíckej komunity svedčia o tom, že naše – aj keď počtom nie veľké – spoločenstvo, predsa vydáva znaky živej Cirkvi schopnej v súčasnej spoločnosti sprítomňovať živého Krista. Prekrásnym svedectvom tejto duchovnej vitality bola aj nádherná slávnosť, ktorá sa odohrala 6. februára 2011 na Zachejovu nedeľu, keď brat Peter Mojzeš, rodák z našej Bratislavskej eparchie, prijal malú schimu (rehoľné sľuby) v Svätouspenskej Univskej lavre Studitského spôsobu života neďaleko Ľvova na Ukrajine. Tento obrad sa konal počas božskej liturgie, ktorej predsedal ihumen (predstavený) monastiera, jeromonach Teodor. Na slávnosti sa zúčastnili aj viacerí rodinní príslušníci a hostia zo Slovenska.

Slávnosť sa začala modlitbou tretieho času, počas ktorej rjasofor Peter (Mojzeš) vstúpil do chrámu. Slávnostný obrad sa konal po nedeľných tropároch. V liturgickom dialógu kládol ihumen (predstavený) bratovi Petrovi otázky, či sa zrieka sveta a či chce zachovávať tri evanjeliové rady. Kandidát vyjadril túžbu po asketickom živote, verejne sa zriekol sveta, a do rúk predstaveného zložil sľuby zachovávania čistoty, poslušnosti a chudoby.

Následne dal ihumen bratovi ponaučenie od cirkevných otcov pre mníšsky život, teda pre toho, kto sa rozhodol nasledovať Pána a slúžiť mu. V ponaučení sa okrem iného hovorí: „Keď chceš byť mníchom, najprv sa očisť od všetkej špiny tela a ducha, vykonávajúc sväté dielo s Božou bázňou. Získavaj pokoru, skrze ktorú sa staneš dedičom večných dobier, zanechaj nepokoj svetských obyčajov, buď poslušný všetkým… Buď trpezlivý v modlitbe, nelenivý v bdeniach. Počas pokušení nebuď zarmútený, v pôste sám sebe nepoľahčuj… Rozoznávaj zlé myšlienky, lebo nepriateľ neprestane v tebe vzbudzovať spomienky na predchádzajúci svetský život, ako aj nenávisť k životu, ktorý sa páči Bohu… Ničomu nedávaj prednosť pred Bohom…“.

Ihumen potom vykonal obrad postriženija – keď novozačínajúcemu odstrihol vlasy na znak zrieknutia sa sveta i toho, čo je vo svete, na znak zrieknutia sa jeho vôle a všetkých telesných vášní, pričom brat Peter dostal nové meno – Pimen, čo po grécky znamená pastier. Novozačínajúci mních, brat Pimen potom prijal od ihumena paraman, náprsný kríž, riasu, kožený opasok, mantiu, skufiu, klobuk (kamilavku), sandále, čotky (ruženec), ručný kríž a zapálenú sviečku. Každá časť odevu má aj hlboký duchovný význam, napr.: riasa je odevom veselosti a duchovnej radosti, skufia predstavuje prilbu spásy, klobuk (kamilavka) symbolizuje pokoru a stálu poslušnosť ako znak duchovnej múdrosti a odvrátenia sa od tohto sveta. Týmto spôsobom brat Pimen prijal „zásnuby anjelského obrazu a obliekol sa v plnú Pánovu výzbroj, aby mohol premáhať všetku silu a útoky kniežatstiev, mocností a vládcov temnoty tohto sveta“ (z obradu Malej schimy). Na záver liturgie mnísi osobne pozdravili brata Pimena bozkom pokoja. Malá schima je vyjadrením toho, že mních je pripísaný kláštoru.

Životopis. Brat Pimen sa narodil v Bratislave v roku 1978. V rokoch 1996 – 2001 študoval katolícku teológiu na Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove a úspešne spromoval. V tomto období absolvoval formáciu v kňazskom seminári bl. biskupa P. P. Gojdiča v Prešove. Už pred nástupom do seminára pocítil v sebe povolanie k mníšstvu. Pokračoval v doktorandskom štúdiu na Pápežskej lateránskej univerzite v Ríme – Augustinianum (Istituto Patristico), kde sa zameral na patristickú teológiu. V máji 2006 sa stal novicom – najprv poslušníkom, neskôr rjasoforom v Svätouspenskej univskej lavre. Dňa 6. februára 2011 prijal Malú schimu, čo znamená, že prijal večné mníšske sľuby a vstúpil do mníšskeho rádu studitov. Zároveň prijal nové mníšske meno Pimen podľa sv. Pimena, ktorého si vybral za svoj vzor a ktorý žil v 4. storočí po Kr. Brat Pimen v súčasnosti pôsobí v noviciáte studitov.

Vladimír Skyba

Fotogragie sú v sekcii Fotogaléria

You may also like

Leave a Comment

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava