Home Zo života Cirkvi Vladyka Peter na novoročnom stretnutí s predstaviteľmi cirkví s prezidentom SR

Vladyka Peter na novoročnom stretnutí s predstaviteľmi cirkví s prezidentom SR

by admin
0 comment
Novoročné stretnutie prezidenta SR s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností

Štát by nemal s cirkvami súperiť, ale spolupracovať, uviedol vo svojom slávnostnom príhovore prezident Ivan Gašparovič 11. januára na stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností, ktoré pôsobia na Slovensku.

Prezident zdôraznil, že v roku 2013 nás čakajú oslavy 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Nielen cirkvi budú oslavovať týchto dvoch svätcov, európskych spolupatrónov, ktorí priniesli Sväté písmo v reči blízkej našim predkom. „Nebola to len zrozumiteľná zvesť viery a forma liturgie, ale aj nová kultúra, mravnosť a právne normy, ktoré položili základy nového právneho poriadku. Ústava garantuje aj právo cirkví a náboženských spoločností spravovať svoje záležitosti, zriaďovať svoje orgány, ustanovovať svojich duchovných, zakladať rehoľné a iné cirkevné inštitúcie nezávislé od štátnych orgánov. Citovaný článok ťažko nájdeme v iných, aj demokratických ústavách. Ide o to, aby sme všetci, bez rozdielu náboženstva, či vierovyznania, tento princíp poznali, riadili sa ním a takým spôsobom vytvárali predpoklady každého občana, aby myslel slobodne bez toho, aby ktokoľvek mohol do týchto ústavných princípov takým alebo onakým spôsobom zasahovať,“ uviedla hlava štátu.

Ivan Gašparovič v príhovore citoval aktuálne slová pápeža Benedikta XVI.: „Bez vnútorných foriem solidarity a vzájomnej dôvery trh nemôže plne vykonávať svoju ekonomickú funkciu.“ V tomto kontexte prezident podčiarkol, že „ekonomika, podľa učenia Cirkvi, by mala byť zameraná na dosahovanie dobra, o ktoré sa má starať predovšetkým, politická moc. Ekonomickú činnosť nemožno považovať za antisociálny jav. Trh sám osebe nemôže byť miestom prevahy silnejšieho nad slabším. Takýto model v dnešnom modernom svete by nemal byť vôbec akceptovateľný. Aj tieto myšlienky nás nabádajú k tomu, aby politika a aktivity v rôznych štruktúrach spoločnosti neobchádzali sociálnu zodpovednosť, spravodlivosť, solidaritu a mravnú, spravodlivú schopnosť prerozdeľovať spoločenské bohatstvo, často egoisticky viazané len na individuálne vlastníctvo.“

V ďalšej časti svojho príhovore prezident apeloval na podporu rodiny, pretože táto vytvára podmienky pre vzdelanie, duchovný život v záujme národne i národnostne, a vôbec občiansky usporiadaného spoločenstva Slovenskej republiky. „Tým chcem len zdôrazniť, že nám záleží na jednote občanov našej republiky, na jednote slovenského národa, ale aj na spolužití, mravnosti príslušníkov národnostných menšín, ktoré žijú v Slovenskej republike,“ povedal prezident a zaželal predstaviteľom cirkví, aby sa im darilo vytvárať také občianske spoločenstvo Slovenskej republiky, ktoré bude hodno nasledovať aj v iných európskych štátoch.

Delegáciu Katolíckej cirkvi, v ktorej bol prítomný aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana, viedol predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup-metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Práve on predniesol oficiálny príhovor. Zvlášť ocenil, že prezident vo svojom novoročnom príhovore apeloval na úlohu rodiny a vyslovil svoju dennodennú ustarostenosť nad obvyklým množstvom problémov, s ktorými musí slovenská rodina zápasiť. „Každý spoločenský model, ktorý má v úmysle slúžiť dobru človeka nemôže neprihliadať na ústredné miesto a zodpovednosť rodiny,“ podčiarkol Mons. Zvolenský.

Za Ekumenickú radu cirkví na Slovensku sa prihovoril Miloš Klátik, ktorý zdôraznil, že častokrát vyslovované novoročné želania „žiť v pokoji a v porozumení neznamená zatvárať oči pred krivdami a nespravodlivosťou, nemorálnosťou a neetickými postojmi, čo v konečnom dôsledku spôsobuje rozpad spoločnosti, rodinného spoločenstva.“

Za židovskú náboženskú obec sa prihovoril Pavel Traubner, ktorý vyzdvihol, že „židovskí spoluobčania SR sú rešpektovaní ako plnohodnotní občania SR.“ Sľúbil hlave štátu, že sa budú snažiť „pri budovaní SR, pri budovaní demokracie, pri budovaní hospodárstva a kultúry, pretože to nevnímame ako povinnosť, ale ako radosť konať tak pre našu vlasť.“ Poďakoval prezidentovi Gašparovičovi aj za prevzatie záštity nad projektom udeľovania medailí Jad Vašem, ktorými sú oceňovaní slovenskí občania, ktorí počas holokaustu zachraňovali nevinných židovských spoluobčanov.

Na stretnutí prezidenta SR s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností, ktoré pôsobia na Slovensku bol prítomný aj minister kultúry Daniel Krajcer.

Zdroj: TK KBS

You may also like

Leave a Comment

Kontakt

Gréckokatolícky eparchiálny úrad 

@2022 – Gréckokatolícka eparchia Bratislava